Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

XII Dni Komedii dell’Arte 2021

powrót
 XII Dni Komedii dell’Arte 2021

W dniach 25 – 27 lutego 2021 r. zapraszamy na XII Dni Komedii dell’Arte, które odbywają się w Krakowie. Będzie można je w tym roku objrzeć bezpłatnie na platformie playkrakow.com od 25 lutego 2021r.

Po raz kolejny będziemy obchodzić symboliczne narodziny komedii dell’arte, która pojawiła się we Włoszech w XVI w. Ten pierwszy zawodowy nowożytny teatr przez prawie dwieście lat święcił triumfy, zarówno na placach miejskich, jak i na dworach całej niemal Europy. Komedia dell’arte na zawsze odmieniła nie tylko oblicze teatru, ale także wpłynęła znacząco na inne rodzaje sztuk.

Nadchodząca, XII edycja będzie zupełnie inna niż poprzednie. Na tegoroczne Dni Komedii złoży się specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka. Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia.

Spotkania z komedią będą dostępne bezpłatnie na platformie playkrakow.com od 25 lutego 2021r.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

PROGRAM:
XII Dni Komedii dell’Arte,
25 – 27 lutego 2021 r.

Przed nami XII Dni Komedii dell’Arte. Nadchodząca edycja będzie zupełnie inna niż poprzednie - złoży się na nią specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka. Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia.
Spotkania z komedią będą dostępne bezpłatnie na platformie playkrakow.com od 25 lutego 2021r.

Spotkania z komedią
25.02.2021 Spotkanie 1. „Wzburzone serca”. Komizm i powaga w komedii dell’arte.
Wymowa komedii dell’arte jest ponadczasowa. Postacie komedii, choć zamknięte w typach, ubrane w maski i kostium dotykają ważnych uniwersalnych problemów w sposób lekki, żartobliwy i umowny. Czy zatem istnieje w komedii powaga? O tym opowie 1 odcinek Spotkań z komedią.

26.02.2021 Spotkanie 2. „Miłosne sidła”. Kobiety w komedii dell’arte.
Komedia dell’arte wprowadziła rewolucyjne wręcz zmiany, które na zawsze odmieniły teatr. Niektóre z nich są dziś dla nas oczywistością. Jedną z takich zmian była obecność na scenie kobiet – aktorek. Kobietom w komedii poświęcony będzie 2 odcinek Spotkań z komedią.

27.02.2021 Spotkanie 3. „Chytre awanse”. Maski w komedii dell’arte.
Maski są obecne w teatrze od jego początku. Do dziś potrafią wywoływać skrajne emocje, u niektórych budzą niepokój, innych fascynują. O tym, jaką rolę pełnią w komedii dell’arte i jak powstają, opowie 3 odcinek Spotkań z komedią.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Organizatorzy : Fundacja Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza
Mecenasi: Miasto Kraków, Studio Dono, Włoski Instytut Kultury
Partnerzy: Teatr Praska 52, Trupa KOMEDIANTY

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi