Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

2 edycja Festiwalu Czas na Teatr

powrót
2 edycja Festiwalu Czas na Teatr

Znakomite spektakle, Gala Musicalowa, koncerty, konferencje, pokazy filmowe, premiery książek i spotkania z artystami. Teatr Muzyczny w Poznaniu organizuje festiwal CZAS NA TEATR. Od 28 września do 9 października 2023 r. Poznań stanie się stolicą teatrów i musicalu.

Po udanej pierwszej edycji CZAS NA TEATR nabiera charakteru pełnowymiarowego festiwalu. Na przełomie września i października w Poznaniu szykuje się prawdziwe święto teatrów, którego ideą przewodnią jest polsko-ukraińsko-niemiecki most kulturalny. Przez 12 festiwalowych dni można będzie zobaczyć spektakle teatrów nie tylko z Polski, ale także twórców zza naszej wschodniej i zachodniej granicy. Zaprezentowane zostaną dwa spektakle ukraińskie i dwa niemieckie, a 3 i 4 października zaplanowana jest konferencja „POLSKA – NIEMCY. Sąsiedztwo – stereotypy – empatia – współpraca”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tej edycji będzie Gala Musicalowa. Widzowie usłyszą piosenki z głośnych w ostatnich sezonach premier, takich jak „SIX”, „Piloci”, „West Side Story”, „Something Rotten”, „Pretty Woman”, „Miss Saigon”, „Next to normal” czy „Złap mnie, jeśli potrafisz”.  Nie zabraknie także repertuaru organizatora Gali, Teatru Muzycznego w Poznaniu – pojawią się utwory z „Kombinatu”, „Virtuoso”, „Ireny” a także najnowszej premiery „Deszczowej piosenki”. Tego wieczoru nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Plebiscytu na Najlepsze Musicalowe Premiery Sezonu 2022/2023 w ośmiu kategoriach (najlepsza premiera, aktorka, aktor, piosenka, reżyser, scenografia, choreografia i kostiumy). Gala Musicalowa z finałem plebiscytu premier odbędzie się 2 października o godz. 19:00 na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. Sam koncert powtórzony zostanie również 3 października o godz. 19:00.

Największą niespodzianką jest wiadomość, że do Poznania na festiwal CZAS NA TEATR przyjedzie obsypany nagrodami i znakomitymi recenzjami „1989” – efekt koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery, formą nawiązujący do musicalu „Hamilton”. Wprowadził on rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. „1989” ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. Za brzmienie musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z „Łoną”. Spektakl „1989” zobaczyć będzie można w Auli Artis w Poznaniu 3 października o 15:00 i 20:00.

Kolejny tytuł, który zobaczymy podczas festiwalu już 5 października o 17:30 to „5:00. UA”. Kilkanaście aktorek z Ukrainy stworzyło spektakl, w którym dzielą się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami z pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę, z ich ucieczki z dziećmi do Polski, z pobytu w naszym kraju. Na spektakl składa się szereg powstałych na bazie improwizacji scen, które łączy wątek wojny. Są wśród nich sceny poważne, dramatyczne i tragiczne, tym bardziej poruszające, że prawdziwe, ale są też obrazki jak z protest-kabaretu z piosenkami i choreografią. Oglądamy poetycko-dokumentalny zapis uczuć, wrażeń i przeżyć, który układa się w sceniczny list ukraińskich kobiet – w pierwszej kolejności do Polaków, potem do całego świata. Spektakl został stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

Tego samego dnia o godz. 20:00, również w Auli Artis, zaprezentowana zostanie „Wyspa”. To baśniowy musical opowiadający historię Eilidh – nastoletniej mieszkanki Kinnan, która nie ma już w swoim otoczeniu żadnych rówieśników. Pozostaje pod opieką babci, bo jej mama musiała wyjechać w poszukiwaniu pracy jak niemal wszyscy sąsiedzi i znajomi. Życie Eilidh i wyspiarzy zmienia się w dniu, w którym najmłodsza mieszkanka wyspy znajduje wieloryba wyrzuconego na brzeg. Spektakl Teatru Kameralnego w Bydgoszczy w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej jest polską prapremierą musicalu „Islander”, zdobywcy nagrody Musical Theatre Reviewʼs Best Musical. Muzykę skomponował Finn Anderson, a oryginalne libretto napisał Stewart Melton; przetłumaczyła je Pola Sobaś-Mikołajczyk.

29 września o godz. 19:30 w Poznaniu zobaczyć można będzie spektakl inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka pt.: „Chciałem być” Teatru Powszechnego w Łodzi. To komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka. Spektakl głosami widzów został uznany za Najlepszy Spektakl 2021 roku w Plebiscycie Plastry Kultury. Tworząc scenariusz sztuki reżyser inspirował się między innymi wątkami i motywami z życia Krzysztofa Krawczyka przytoczonymi w biografii „Życie jak wino” współautorstwa Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Kosmali.
Teatr Muzyczny w Gdyni zaprezentuje spektakl w reżyserii Marka Sadowskiego „Sztafeta pokoleń. Komedia muzyczna na dwóch aktorów oraz wyjątkowo trzeźwego pianistę”. Stojący u schyłku zawodowej kariery Wiktor (w tej roli Andrzej Śledź), aktor z 40-letnim stażem, przygotowuje się do pożegnalnego sezonu, kiedy spada na niego szokująca wiadomość. Dowiaduje się, że ostatni rok pobytu w teatrze spędzi dzieląc garderobę ze świeżo upieczonym absolwentem szkoły teatralnej. Pełen młodzieńczych ideałów Oskar (w tej roli Filip Bieliński), uzbrojony w dyplom i nieskażony realiami życia umysł, bezpardonowo wkracza w codzienność mistrza. Czy uda im się odnaleźć wspólny język czy też różnica wieku okaże się przepaścią niemożliwą do przeskoczenia? O tym przekonają się widzowie w niedzielę 1 października o godz. 16:00 w przestrzeniach Polskiego Teatru Tańca.
W tej samej przestrzeni 6 października o godz. 19:30 odbędzie się spektakl w reżyserii Carstena Kirchmeiera pod kierownictwem muzycznym Matthiasa Stötzela o absolutnej legendzie kina. „Marlene und die Dietrich” to muzyczna biografia niezwykłej kobiety, w którą wciela się Gudrun Schade. To opowieść o bogini filmu, ikonie stylu, ale także żonie i matce, niezwykle biegłej w żonglowaniu licznymi romansami oraz kobiecie, która cieszyła się uznaniem w USA, podczas gdy w jej rodzinnych Niemczech została uznana za zdrajczynię.

W ramach wydarzeń festiwalowych 30 września o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zobaczyć można będzie premierową „Deszczową piosenkę” w reżyserii Tadeusza Kabicza. Ten musical wszech czasów jest satyrą Hollywood lat 20-tych XX wieku i rodzącego się w tamtych czasach show biznesu. Z kolei 4 października o 19:30 Teatr zaprasza na koncert „W tonacji życia… Piosenki Johna Bucchino”.
W klubie Blue Note 28 września o 20:00 zaplanowany jest koncert otwierający festiwal – zagra ARS LATRANS Orchestra. Z kolei 1 października o godz. 19:00 w tym samym miejscu odbędzie się koncert „WAITS 2022”. Charakterystyczne kompozycje Toma Waitsa wraz z polskimi tekstami w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego to punkt wyjścia do muzycznej podróży, w którą zabiera widzów Konrad Imiela wraz z towarzyszącym mu na kontrabasie Adamem Skrzypkiem.

W trakcie festiwalu, podobnie jak podczas pierwszej edycji, po spektaklach zaplanowano spotkania z artystami i realizatorami. Na uczestników czekają też dwie premiery książkowe, spotkania autorskie, filmowe pokazy musicali w Kinie Pałacowym („Deszczowa piosenka” i „Evita”) oraz konferencja naukowo-biznesowa.
Wydarzenia odbywać się będą na scenach Auli Artis, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Polskiego Teatru Tańca, w klubie Blue Note i Kinie Pałacowym. W ramach wydarzeń towarzyszących zobaczyć będzie można także spektakle Teatru Polskiego („Cudzoziemka”), Teatru Animacji („ZA-POLSKA), Polskiego Teatru Tańca („Obiecana ziemia obiecana”), Teatru Emigrant („Solitude”) i Stowarzyszenia Artefiktion z Hannoveru („Splitter / Odłamki”).


HARMONOGRAM:
28 września | czwartek
20.00 – Koncert otwierający festiwal – ARS LATRANS Orchestra – Blue Note (K) F

29 września | piątek
17.30 – Obiecana ziemia obiecana – Polski Teatr Tańca (1h 20 min., bez przerwy) WT
19.30 – Chciałem być – Aula Artis (3h 30 min. w tym przerwa) + spotkanie po spektaklu (K) F

30 września | sobota
12.00 – Deszczowa piosenka – Kino Pałacowe, Sala 1 WT
16.00 – Cudzoziemka – Teatr Polski (2h 20 min., bez przerwy) WT
19.00 – Deszczowa Piosenka – Teatr Muzyczny w Poznaniu + spotkanie po spektaklu (K) F

1 października | niedziela
16.00 – Sztafeta pokoleń – Teatr Tańca (K) F
19.00 – Waits 2022 / Konrad Imiela, Adam Skrzypek – Blue Note (K) F

2 października | poniedziałek
19.00 – Gala Musicalowa z galą wręczenia nagród (2,5h) (K) F

3 października | wtorek
15.00 i 20.00 – 1989 – Aula Artis (2h 40 min., z przerwą) + spotkanie po spektaklu wieczornym (K godz. 20.00) F
19.00 – Gala Musicalowa (2h) F

4 października | środa
17.30 – Janusz Kruciński / koncert i spotkanie autorskie (1h) – Teatr Muzyczny w Poznaniu (K) F
19.30 – W tonacji życia... Piosenki Johna Bucchino (1h 40 min., bez przerwy) – Teatr Muzyczny w Poznaniu + spotkanie po spektaklu (K) F

5 października | czwartek
17.30 – 5:00. UA – Polski Teatr Tańca (1h 20 min., bez przerwy) + spotkanie po spektaklu (K) F
20.00 – Wyspa – Aula Artis (1h 15 min., bez przerwy) + spotkanie po spektaklu (K) F

6 października | piątek
17.30 – Solitude – Teatr Emigrant WT
19.30 – Marlene und die Dietrich – Teatr Tańca + spotkanie po spektaklu (K) F

7 października | sobota
12.00 – Evita – Kino Pałacowe, Sala 1 WT

8 października | niedziela
19.00 – ZA-POLSKA – Teatr Animacji (1h 20 min., bez przerwy) WT

9 października | poniedziałek
18.00 – Odłamki / Splitter – Fort VII WT

F – WYDARZENIE FESTIWALOWE
WT – WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
(K) – WYDARZENIE OBJĘTE KARNETEM

Bilety oraz harmonogram wydarzenia znaleźć można na stronie Teatru www.teatr-muzyczny.pl/czas-na-teatr.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi