Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”

patronat TerazTeraz
powrót
44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”

Od 9 do 14 kwietnia 2019 r. w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu po raz kolejny spotkają się najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej na 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”. To największe wydarzenie tego typu w kraju. Sprzedaż biletów ruszy 8 marca 2019 r. Patronat TerazTeatr.pl

Podczas Konfrontacji zapoznajemy widzów z zapomnianymi lub rzadko wystawianymi dziełami klasyków, pokazujemy ich wartość artystyczną i historyczną. Mamy nadzieję zarazić widzów nie tylko klasyką, ale teatrem w ogóle jako sposobem na czerpanie emocji, dyskusję i otwarcie się na kulturę na żywo.

W trakcie Festiwalu starannie wybrane Jury, w skład którego wejdą znawcy teatru i dramatu przyzna wybranym spektaklom nagrody w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”. To konkurs, który ma inicjować dialog z klasyką z dzisiejszej pozycji widza, ukazać głosy brzmiące w dawnych dramatach. A spektakle biorące w nim udział to historie opowiedziane we współczesności i choć czasem krwawe, bolesne, naznaczone przeżyciami kraju i obywatela, to emocjonalnie pobudzające nawet najbardziej skostniały światopogląd.

Komisja Artystyczna Konkursu wybrała do prezentacji na scenach Teatru im. J. Kochanowskiego następujące spektakle:
• „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka),
• „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger),
• „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor),
• „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski),
• „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski),
• „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk)
• „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner)

Po każdym z nich zapraszamy na dyskusje z twórcami!

Oprócz spektakli konkursowych, zaprezentujemy naszą najnowszą, polsko-hiszpańską sztukę „Córki Powietrza. Sen Balladyny” oraz „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”

Festiwal to także szereg imprez towarzyszących, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W pospektaklowych koncertach wystąpią takie zespoły jak DJ Buk, ANJA SEI, Night Marks, Rosaline oraz zespół śpiewających aktorów z naszego Teatru. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwalową publiczność zapraszamy do wyjątkowego „Spacerownika Teatralnego”, podczas którego odkryjemy wspólnie teatralne tajemnice Opola.

Zaprezentujemy również dwie wyjątkowe wystawy:
• zewnętrzną, wielkoformatową wystawę prac finalistów i laureatów IV edycji konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
• wewnętrzną wystawę "40/250. Plakaty i premiery", którą kuratorskim oprowadzaniem otworzy Zenon Butkiewicz - teatrolog, dyrektor teatrów, organizator festiwali teatralnych.

Część wystawy zewnętrznej będzie można obejrzeć w Labie na Wyspie. Tam też, jak również w naszym Teatrze będzie można posłuchać klasycznych dzieł, czytanych przez aktorów.

Proponujemy również szereg rabatów na wydarzenia odbywające się w innych instytucjach kultury na terenie województwa opolskiego:

1.
W Galerii Sztuki Współczesnej za okazaniem biletu z Festiwalu w dniach 9-14 kwietnia 2019 roku - 50% zniżka na wystawę „Jubileusz 60. Lat Liceum Plastycznego w Opolu, w dniu 12 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00 bezpłatny wstęp na wernisaż Sary Hupas, laureatki konkursu Aneks dla młodych artystow związanych z Opolem i w dniu 14 kwietnia o godz. 16:00 bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej Liceum Plastycznego.

2.
W Filharmonii Opolskiej za okazaniem biletu z Festiwalu 10 zł zniżki na koncert Idy Zalewskiej „Blues jest w FO.rmie” w dniu 14 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00 oraz na koncert Estrady Młodych „Kiedy wiosna buchnie majem” w dniu 28 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00.

3.
W Muzeum Śląska Opolskiego wstęp wolny na wszystkie wydarzenia:
– 09.04.2019 godz. 15:00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII – VI w p.n.e.)”
– 10.04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Galeria malarstwa polskiego XIX XX wiek”
– 11.04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Etnografia Opolszczyzny- tradycja i zmiana”
– 12.04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Opole gród miasto stolica regionu”
– 13.04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Jan Cybis malarstwo”.


Zapraszamy również najmłodszych! W programie festiwalu specjalnie dla nich znalazł się spektakl „Mały Tygrysek Pietrek” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Przed nami niezwykłe, unikatowe wydarzenie. Jedyne, które przypomina wielkie dzieła klasyków umieszczając je we współczesnej reżyserii. Każdy POTRZEBUJE KLASYKI.

Konferencja prasowa na temat festiwalu odbędzie się 8 marca 2018 roku o godz. 11:00 w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

SPRZEDAŻ BILETÓW i KARNETÓW rusza 8 marca o godz. 11:00.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie.

TERMIN: 9-14 kwietnia 2019
MIEJSCE: Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

https://teatropole.pl/44-festiwal-okt/

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi