Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

5 ostatnich lat - recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
5 ostatnich lat - recenzja
Patronat TerazTeatr.pl

Historia romantyczna acz prawdziwa.

Musical Jasona Roberta Browna, nareszcie można oglądać w Warszawie! "5 ostatnich lat" to piękna muzyka, piękne głosy i całkiem prawdziwa historia. - o spektaklu Teatru Muzycznego Roma pisze Marta Gaik.

Miłosna historia...
Ta historia może zdarzyć się wszędzie. Ona chce się wyrwać z prowincji i zostać aktorką, on ambitny młody człowiek, u progu kariery pisarskiej. Ich samotność kończy się wraz z ich pierwszym spotkaniem. To musi być miłość. Ale jak to w związkach bywa nie jest ona wolna od pokus, grzechów i niedomówień. Co zabija tę miłość? Czy musi wydarzyć się dramat? Czy wystarczy powolne staczanie się w otchłań? Każdy kto ma za sobą nieudany związek wie, że to nie są łatwe pytania. Spektakl pokazuje perspektywę dwóch osób: kobiety i mężczyzny, skupia się na ich emocjach, ale przede wszystkim na ich punkcie widzenia. Oglądamy tę miłość w dwóch różnych płaszczyznach. Tak jak w życiu, tak i na scenie teatru jest kilka wymiarów tej historii.

...czy muzyczna uczta?
Mimo poważnie brzmiącego tematu musicalu Jasona Roberta Browna, muzyczna warstwa porywa i wciąga. Kompozycje są przeciwwagą dla życiowych problemów związku dwóch osób. Są lekkie i rozrywkowe. Nie brak wątków komicznych jak w utworze "CIĄGLE POD WIATR" z tematem szant rodem z morskich opowieści, czy w komicznej "PIOSENCE SZMULA". Jest też wręcz melodramatyczna piosenka finałowa śpiewana w duecie - pt. "JUŻ CZAS NA POŻEGNANIE / NIE MOGŁEM POMÓC CI". Zarówno partie solowe jak i duety są perfekcyjnie zaśpiewane i zagrane. Zespół w kameralnym składzie gra na żywo, jest świetnie nagłośniony, słychać wyraźnie każdą nutę. To mnie nie dziwi wszak Teatr Roma to marka sama w sobie. Profesjonalizm ponad wszystko. Warto nawet czasem zamknąć oczy aby lepiej wsłuchać się w muzykę...

Obsada na 100%
To kameralny musical, który pozwala wsłuchać się w muzykę a przede wszystkim wspaniałe głosy: Weroniki Bochat i Rafała Drozda. W obsadzie także wymiennie grają Natalia Krakowiak oraz Łukasz Zagrobelny. Wszystkich artystów miałam okazję zobaczyć w kilku scenkach na próbie medialnej. Jednak bez porównania jest docenienie ich talentu podczas pełnowymiarowego spektaklu. Weronika ma powalający głos, myślę że może zaśpiewać dosłownie wszystko bez żadnego wysiłku ;)
A tak na serio uważam, że w pełni pokazuje swoje możliwości i raczej na stałe zagości w zespole teatru. Dwie sceny wybitnie zapadły mi w pamięć. Pierwsza to parodia castingów w których bohaterka Cathy bierze udział - CIĄGLE POD WIATR. To tu możemy docenić komiczny talent Weroniki. Druga świetna piosenka w jej wykonaniu to klasyczna musicalowa scena finałowa - czyli występ Cathy przed publicznością w podrzędnej spelunie, czyli "LATO W OHIO".

Fragment z próby medialnej, Weronika Bochat śpiewa "LATO W OHIO".


Rafał Drozd dodaje w tym duecie pierwiastka męskiego. Ma także swoje momenty... np. parodystycznie przedstawia swoje opowiadanie w "PIOSENCE o SZMULU". Dramatycznie smutna jest końcowa piosnka śpiewana w duecie, która jest zaskakująco skonstruowana. Jednocześnie połączone są dwa tematy, drastycznie różne emocjonalnie. Jeden śpiewany przez Weronikę/Cathy JUŻ CZAS NA POŻEGNANIE a druga przeraźliwie smutna w wykonaniu Rafała/Jamiego NIE MOGŁEM POMÓC CI. Ten spektakl dobitnie pokazuje, że tu nie ma jednej gwiazdy. Głosy są świetnie dobrane i brzmią bardzo przyjemnie, a dopełnieniem wszystkiego jest różnorodna, czasem bardzo zaskakująca muzyka.

Fragment próby medialnej, Rafał Drozd i Natalia Krakowiak "CHOCIAŻ PIĘĆ MINUT".


Daję więcej niż 5 lat!
Niewątpliwie mimo mało znanej w Polsce muzyki ze spektaklu, kilka utworów ma zadatki na absolutne hity także w naszym kraju. Musical premierę miał w 2001 r. w Chicago od tego czasu wystawiany był w wielu krajach Anglii, Francji, Singapurze w Australii, czy na Filipinach. Cieszę się, że dotarł do Warszawy i trafił w ręce Wojciecha Kępczyńskiego, który wyreżyserował spektakl. Życzę Wam abyście przeżyli tę historię w Romie i zakochali się w niej.

A zespołowi życzę 5 kolejnych lat a nawet wiele, wiele więcej... z sukcesami granych spektakli.

Szczegóły:
5 OSTATNICH LAT - musical Jasona Roberta Browna
Realizatorzy spektaklu:
Reżyseria – Wojciech Kępczyński
Przekład – Michał Wojnarowski
Asystent reżysera i choreografia – Agnieszka Brańska
Kierownictwo muzyczne – Jakub Lubowicz
Scenografia – Grzegorz Policiński
Kostiumy – Dorota Sabak
Przygotowanie wokalne – Lena Zuchniak, Jacek Kotlarski
Światła – Jacqueline Sobiszewski
Kierownictwo produkcji – Ewa Bara
Obsada: Rafał Drozd, Weronika Bochat, Natalia Krakowiak, Łukasz Zagrobelny

5 OSTATNICH LAT - spis utworów
1. WCIĄŻ CIERPIĘ | Still Hurting
2. BOSKA SZIKSA | Shiksa Goddess
3. JA SIĘ ŚMIEJĘ | See I’m Smiling
4. ZA SZYBKO | Moving Too Fast
5. JA TAM JESTEM GDZIEŚ | I’m a Part of That
6. PIOSENKA O SZMULU | The Schmuel Song
7. LATO W OHIO | A Summer in Ohio
8. CHOCIAŻ PIĘĆ MINUT | The Next Ten Minutes
9. NAGLE SIĘ DZIEJE CUD | A Miracle Would Happen
10. CIĄGLE POD WIATR | Climbing Uphill
11. W TOBIE UJRZAŁ EM COŚ | If I Didn’t Believe in You
12. NA WIĘCEJ MNIE STAĆ | I Can Do Better Than That
13. NIECH NIE WIE NIKT, JAK JEST | Nobody Needs to Know
14. JUŻ CZAS NA POŻEGNANIE / NIE MOGŁEM POMÓC CI | Goodbye Until Tomorrow / I Could Never Rescue You

Premiera 16.01.2016

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi