Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

87. urodziny radiowej Dwójki

powrót
87. urodziny radiowej Dwójki

Recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. Urodzin - 1 marca 2024 r.

W piątek, 1 marca, w „Poranku Dwójki” słuchacze mogą liczyć na wyjątkowe wydanie przeglądu prasy, zagadki oraz konkurs z nagrodami. Audycja będzie miała aż 6 prowadzących: od godz. 07.00 Agata Kwiecińska i Piotr Matwiejczuk, od godz. 08.00 Roch Siciński i Andrzej Zieliński, a od godz. 09.00 Paweł Siwek i Katarzyna Dąbrowska.

Z kolei w „Kanonie Dwójki” (godz. 10.00) gośćmi Andrzeja Sułka będą członkowie Royal String Quartet. W programie przedstawiony zostanie muzyczny portret twórczyni Programu 2 Polskiego Radia – Elżbiety Markowskiej.
O godz. 12.00 rozpocznie się transmisja recitalu Erica Guo z Żelazowej Woli, podczas której zabrzmią kompozycje Fryderyka Chopina (również jubilata): Wariacje B-dur na temat „La ci darem la mano” op. 2, Mazurki op. 56, Polonez-fantazja op. 61, Walc As-dur op. 42, Barkarola Fis-dur op. 60, Walc As-dur op. 42, Barkarola Fis-dur op. 60.

Z okazji urodzin w cyklu „Zapiski ze współczesności” (godz. 12:45) od poniedziałku gośćmi są reżyserzy dźwięku, nadający ostateczny kształt nagraniom muzycznym i teatralnym, które trafiają na antenę radiowej Dwójki: Andrzej Brzoska, Andrzej Sasin i Ola Nagórko, Andrzej Solczak oraz Remigiusz Mazur-Hanaj - muzyk, etnograf, animator kultury. Opowieści realizatorów nagrań będzie można wysłuchać także 2 marca w audycji „Dwie do setki” (godz. 15.00).
Na urodzinowy lunch z Dwójką i Chopinem zaproszą Róża Światczyńska oraz Przemek Psikuta. Lunchowe menu będzie urozmaicone, z motywem przewodnim w postaci migawek z Chopinowskich festiwali, którym od lat towarzyszy radiowa Dwójka.
O godz. 15.00 w audycji „Źródła. Magazyn kultury ludowej” twórczyni Radiowego Centrum Kultury Ludowej – Maria Baliszewska opowie najmłodszej dziennikarce RCKL-u, Aleksandrze Faryńskiej o swojej pierwszej audycji poświęconej muzyce tradycyjnej na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Kolejną propozycją w ramach obchodzonego jubileuszu będzie koncert Lilianny Stawarz (klawesyn) i Marcina Zdunika (wiolonczela) w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, którzy wykonają „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego. Koncert poprowadzi powracający na antenę Dwójki - Adam Suprynowicz. W piątkowy wieczór, o godz. 18.00 Piotr Metz, Roch Siciński i Andrzej Zieliński zapraszają na koncert Marcin Wasilewski Trio.

Tego dnia w transmisji z Filharmonii Narodowej o godz. 19.00 na antenie radiowej Dwójki zabrzmią: 24 Preludia op 28 oraz Koncert fortepianowy f-moll op 21 w wersji na jeden fortepian. Wieczorem, o godz. 21.30 radiowa Dwójka zaprasza na premierę słuchowiska „Twarz Napoleona” w reżyserii Dariusza Błaszczyka. W obsadzie: Krzysztof Gosztyła, Sławomir Orzechowski i Krzysztof Dracz.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi