Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Andrzej Grabowski w Chorzowie

powrót
Andrzej Grabowski w Chorzowie

27 lipca 2018 o 19:00 zapraszamy na scenę Chorzowskiego Teatru Ogrodowego na monodram mistrzowski Andrzeja Grabowskiego pt. "Spowiedź chuligana. Jesienin".

Spowiedź chuligana to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów, Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, odbita w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym.

Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć. Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności: liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Sielankowe niemal pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie i rozczarowania życiem, zwiastującymi katastrofę.
Spowiedzią chuligana Andrzej Grabowski wraca na deski teatru STU. Aktor, znany obecnie przede wszystkim dzięki filmom i serialom, przypomina o swoim teatralnym pochodzeniu. W STU odnosił wielkie sukcesy, by wspomnieć Scenariusz dla trzech aktorów (1987, reż. M. Grabowski) czy Audiencję V (1987, reż. M. Grabowski). Spowiedź chuligana, jako swój monodram, po raz pierwszy zaprezentował ćwierć wieku temu (1992). Nad obecną, zmienioną wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim.

To piękne dopełnienie jego dotychczasowych ról. Z jednej strony mamy do czynienia z kreacją aktorską, ale z drugiej Andrzej Grabowski jest człowiekiem z pierwszych stron gazet: widzowie wiedzą, co robi, jak żyje, dobrze go znają. Dlatego najciekawsza w tym spektaklu jest możliwość konfrontacji dwóch twarzy Grabowskiego – kiedy przychodzi się do teatru, nagle okazuje się, że obraz aktora wygląda zupełnie inaczej. - Krzysztof Jasiński.

Szczegóły:
scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jasiński
muzyka: Janusz Grzywacz
na scenie: Andrzej Grabowski
koprodukcja: Teatr Polonia

27 lipca 2018 r. (piątek) o 19:00
na scenie ChCK
monodram mistrzowski
Andrzej Grabowski / Teatr STU
Koprodukcja z Teatrem Polonia
Spowiedź chuligana. Jesienin

czas trwania: ok. 60 minut

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi