Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Anna Smolar z Paszportem Polityki

powrót
Anna Smolar z Paszportem Polityki
Anna Smolar

10 stycznia 2017 r. rozdano nagrody Tygodnika Polityka w dziedzinie kultury. Paszporty Polityki trafiły na najbardziej utalentowanych młodych twórców w 7 kategoriach. Teatralną nagrodę zdobyła Anna Smolar.

Anna Smolar otrzymała nagrodę w kategorii TEATR za:
Za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą.

Nagrodę wręczyli jej zeszłoroczni laureaci Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak oraz krytyk teatralny Polityki Aneta Kyzioł. Para artystów na znak protestu przeciwko likwidacji zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu miała zaklejone usta czarną taśmą.

BIO:
Anna Smolar urodziła się w 1980 r. i wychowała w Paryżu, ale wróciła do kraju rodziców, by pracować w teatrze. Jej pierwszym głośnym spektaklem byli „Aktorzy prowincjonalni” wystawieni wspólnie z Agnieszką Holland w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Kolejne okazały się różnorodne, jednocześnie bliskie życiu i przez to poruszające: „Aktorzy żydowscy” w warszawskim Teatrze Żydowskim, „Dybuk” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy czy zrealizowana w Centrum Nauki Kopernik „Henrietta Lacks”. Związki z Francją kultywuje, wystawiając francuskich autorów: Claudela, Camusa, Giraudoux, Pommerata. Przełożyła na francuski „Miłość z kamienia” Grażyny Jagielskiej.

Nominowani:
Agata Duda-Gracz
Paweł Sakowicz
Anna Smolar

A oto przemówienie laureatki, Anny Smolar.


Kreatora Kultury otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski "Za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś. Za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat, za udział w powstaniu serii nagrań, która pod szyldem Polish Jazz przetrwała ćwierć wieku i właśnie powróciła po latach niebytu. Za to, że dla całej polskiej sceny muzycznej bywał liderem, aranżerem, organizatorem, nauczycielem i animatorem, nigdy nie traktując jazzu jako ograniczającej konwencji. I za to, że kiedy nie gra, to jak nikt inny potrafi o muzyce opowiadać.".

W pozostałych kategoriach Paszporty Polityki 2016 zdobyli:
FILM: Jan P. Matuszyński
LITERATURA: Natalia Fiedorczuk Cieślak
SZTUKI WIZUALNE: Daniel Rycharski
MUZYKA POWAŻNA: Marzena Diakun
MUZYKA POPULARNA: Wacław Zimpel
KULTURA CYFROWA: Michał Staniszewski

Laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi