Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Antologia Dramaturgii w Europie - ebook

powrót
Antologia Dramaturgii w Europie - ebook

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy opublikował antologię online poświęconą współczesnej dramaturgii europejskiej pt. "Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: ponad granicami?". To interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt zrzeszający teatry, festiwale i organizacje kulturowe, którego głównym celem jest wspieranie i promowanie współczesnej dramaturgii europejskiej oraz zapewnienie autorom i specjalistom teatralnym możliwości nawiązywania kontaktów, wielokulturowych spotkań i rozwoju zawodowego. Publikację za darmo można ściągnąć w formacie pdf.

W obliczu niestabilnej współczesności coraz bardziej odczuwamy potrzebę powrotu do słowa jako fundamentu niosącego sens, także wyrażającego niezgodę, jak również narzędzia tworzenia i podważania oraz wehikułu myśli i sumienia naszych czasów.
Fabulamundi Playwriting Europe bacznie oberwuje zmieniającą się rzeczywistość, stara się reagować na zjawisko rozproszenia tożsamości, wykorzystując sieć kontaktów, która obejmuje teatry, festiwale i organizacje kultury z dziesięciu krajów europejskich: Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Polski i Czech. Podstawowym założeniem tego projektu jest stworzenie systemu wsparcia współczesnego dramatopisarstwa, zachęcanie do konsolidacji i rozwoju działań, jak i promocji artystów aktywnych w tej dziedzinie, oferując im możliwości dialogu i wymiany międzynardowej.
Jako projekt o międzynarodowym zasięgu oraz laureat pierwszej nagrody Creative Europe Call za lata 2017-2020, Fabulamundi obecnie zamierza jeszcze bardziej rozszerzyć swoje pole działania poprzez kształtowanie zasad aktywnego uczestnictwa. Także metod zaangażowania, które będą w stanie dawać świadectwo różnorodności, zawartej w kulturalnym krajobrazie Europy. Temat przewodni nowej edycji: “Poza granicami?” ["Beyond borders?"] stanowi próbę obudzenia w twórczości dramaturgicznej refleksji nad ważnymi problemami współczesności takimi jak: kwestia migracji, wznoszenie nowych murów, a także nieustannie zmieniająca się i wrażliwa koncepcja granicy.
Skupiając się na zjawiskach zmienających naszą teraźniejszość, wpływających na naszą codzienność, Fabulamundi Playwriting Europe kładzie nacisk na współdziałanie, którego celem jest publikacja tekstów i promocja twórczości współczesnych dramatopisarzy. Naszym zadaniem jest świadoma obserwacja złożoności europejskiej kultury oraz ukazanie gęstego i rozgorączkowanego charakteru idei, które ją dziś kształtują.

Od 2017 roku we współpracy z projektem w Laboratorium Dramatu udało się zorganizować czytania piętnastu sztuk zagranicznych, z czego pięć wybranych i najciekawszych tekstów publikujemy w poniższej antologii online dostępnej bezpłatnie na stronie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Mamy nadzieję, że sztuki takich autorów jak: Nathalie Fillion, Muhammet Ali Bas, Bonn Park, Esteve Soler i Gérard Watkins, przetłumaczone przez Iwonę Nowacką, Zuzannę Bućko i Aleksandrę Stelmach będą okazją do ciekawej lektury dla teatralnych widzów i twórców.

Publikację w formie pdf można znaleźć na stronie internetowej:
https://teatrdramatyczny.pl/antologia-europejskiej-dramaturgii-wspolczesnej

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi