Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

BABA DZIWO - premiera online

powrót
BABA DZIWO - premiera online

20 listopada 2020 r. o godz. 19:00 zapraszamy na kolejną premierę w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Baba-Dziwo” w reżyserii Ewy Domańskiej. Premiera spektaklu odbędzie się online NA ŻYWO!

Ta groteska, tyleż śmieszna, co przerażająca, swoją premierę miała w 1938 roku, gdy w kilku europejskich krajach panował już faszyzm w swoich odmianach. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka znana przed wszystkim z eterycznych, miłosnych wierszy, w „Babie-Dziwo” stworzyła przenikliwy i szyderczy obraz wszelkiej wodzowskiej władzy o zapędach totalitarnych.
Oto w umownym państwie o nazwie Prawia bezwzględnie rządzi Valida Vrana – opętana głoszoną przez siebie ideologią dyktatorka. Społeczeństwo podporządkowuje się jej bez szemrania, zamieniając się w coraz bardziej bezwolnych poddanych, czerpiących jednak korzyści ze swojego zniewolenia.
Po ponad osiemdziesięciu latach „Baba-Dziwo” wciąż daje do myślenia…
Są w tym utworze akcenty tragiczne. Na przeszło dwadzieścia lat przed „Nosorożcem” Eugeniusza Ionesco, przed „Niemcami” Kruczkowskiego, nie mając jeszcze wtedy okrutnych doświadczeń wojny totalitarnej, Pawlikowska pokazała proces przemian normalnego, przyzwoitego człowieka w bezduszny i zastraszony przedmiot manipulacji, proces, który nie tylko prowadzi do zewnętrznego posłuszeństwa, ale gorzej, do zakłamania wewnętrznego. Totalitaryzm wprowadzony do państwa Prawia przez koszmarną babę dyktatora Vranę, zwalcza najostrzej indywidualne odruchy i odchylenia. Miłość jest takim odchyleniem od normy. Sprawami rozmnażania i płodzenia przyszłych obywateli zajmują się nie oni sami, ale „Syndykat spraw rodzinnych”. Oni tylko z entuzjazmem wykonują rozkazy.Satyra polityczna, jaką jest Baba-Dziwo, jest też sztuką o miłości. Przewrotnie, ale tak.
To sztuka o braku miłości, o nienawiści. Z nienawiści do ludzi wymyśla swój diaboliczny system Valida, z kompleksów i pogardy, z zawiści wobec tych, którym jest dana radość
i szczęście. Ten arcyciekawy utwór jest także komedią, bo rzecz się kończy pomyślnie – buntem i upadkiem cynicznej baby-wodza. Nie wszyscy dali się zastraszyć, nie wszystkich doprowadził pokazany tam system do zniewolenia i wyparcia się siebie. Historyczny odpowiednik baby-dyktatora także upadł, ale towarzyszył jego klęsce bilans najbardziej
w dziejach krwawej wojny.
Stefan Treugutt,
fragment przedmowy do wydania dramatów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Szczegóły:
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
BABA-DZIWO
reżyseria: Ewa Domańska
scenografia: Jolanta Gałązka
kostiumy: Grażyna Piworowicz
światło: Jarosław Wardaszka
OBSADA:
Valida Vrana: Ewa Makomaska
Baronowa Lelika Skwaczek: Anna Cieślak
Petronika Selen-Gondor: Kornelia Maciejewska
Norman Gondor: Dominik Łoś
Ninika: Dorota Bzdyla
Halima: Hanna Skarga
Kołopuk Genor: Krystian Modzelewski
Agatika Kormor: Katarzyna Skarżanka
Muk Kormor: Tomasz Drabek
Mariata: Marta Alaborska
Adiutant: Paweł Krucz
Dyrektor radia: Adam Biedrzycki
Nosz, policjant: Przemysław Wyszyński
Komisja Poborowa: Ewa Domańska, Przemysław Wyszyński
Lekarz: Marcin Jędrzejewski

PREMIERA ONLINE: 20.11.2020, godz. 19:00
na kanale youtube Teatru Polskiego: https://www.youtube.com/c/TeatrPolskiimArnoldaSzyfmanawWarszawie

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi