Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Beniowski. Fragmenty

powrót
Beniowski. Fragmenty
Beniowski. Fragmenty poematu w oryginale

Dziś o godzinie 17:10 w Programie Pierwszym PR można wysłuchać "Beniowskiego. Fragmenty poematu" Juliusza Słowackiego. Do podróży przez fragment polskiej historii zaprasza Jan Warenycia.

Fragmenty poematu Juliusza Słowackiego układają się w pełną dygresji opowieść o początkach niezwykłych przygód Maurycego Kazimierza Zbigniewa Beniowskiego – konfederata, podróżnika i wielkiego patrioty. Słuchowisko poetyckie Jana Warenyci, idąc za myślą Słowackiego, próbuje wyjaśnić mechanizm tworzenia się polskich mitów narodowych.
Patos przeplata się tu z ironią, a niekiedy i drwiną. Napisany w początkach XIX wieku poemat przenosi nas w czasy Konfederacji Barskiej, bezpośrednio poprzedzającej i będącej jedną z głównych przyczyn pierwszego rozbioru Polski. Młody, romantyczny pan Maurycy zostaje wplątany w wir wydarzeń, których znaczenia nie jest w stanie ani w pełni zrozumieć, ani świadomie w nich uczestniczyć. Jego doświadczenie życiowe, wyniesione z prowincjonalnego zaścianka szlacheckiego, ogranicza się do bardzo prostych nakazów religijnych, moralnych i patriotycznych.
Niedokończony poemat J. Słowackiego urywa się w momencie, gdy przed wysłanym z misją narodową bohaterem otwiera się świat w całej swej złożoności i pięknie. Czeka go, podobnie jak rzeczywistego Beniowskiego i Słowackiego, gorzki los emigranta, których jedyną realnie istniejącą ojczyzną staje się język i wielowiekowa kultura narodu.

Szczegóły:
Beniowski - Juliusz Słowacki
Adaptator i reżyser: Jan Warenycia
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Andrzej Ferenc, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Marcin Troński, Grzegorz Damięcki, Monika Kwiatkowska, Anna Apostolakis, Beata Jankowska, Katarzyna Łaska

Emisja: 23.11.2013, PR Jedynka, godz. 17:10

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi