Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Bielska Miarka za miarkę

recenzja TerazTeatr
powrót
Bielska Miarka za miarkę
"Miarka za miarkę", reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Polski

W zeszłą sobotę, 25 listopada 2017, na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, miała miejsce premiera Szekspirowskiej komedii "Miarka za miarkę" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Fabuła sztuki jest naprawdę iście piekielna. Książę Vincentio, jak sam mówi, musi tymczasowo opuścić swoją ziemię. W związku z czym oddaje czasowo władzę w ręce swojego przyjaciela, Angela - tym samym ustanawia go swoim namiestnikiem. Angelo kocha władzę i wszystko co się z nią wiąże i z całą surowością wykorzystuje nadane mu prawa. Książę zaś, w przebraniu mnicha, obserwuje wszystko z ukrycia. Dodatkowo wokół tego wszystkiego rozgrywa się dramat w który zostaje wplątana młoda nowicjuszka Izabela.

W spektaklu mamy całą galerię postaci, jedne pojawiają się na dłużej inne widać tylko kilka razy na scenie, ale każda jednak wnosi coś do spektaklu - przede wszystkim element humorystyczny. Bo trzeba przyznać, że sztuka naprawdę potrafi rozbawić czy to żartem sytuacyjnym, językowym czy też skojarzeniowym. Nie raz, nie dwa pada też w sztuce wyraźne odniesienie do naszej rzeczywistości oraz bieżącej polityki. Ale nie powinno nam to przeszkadzać, bo w końcu to sztuka o władzy, a obecnie to właśnie politycy dzierżą władzę w swoich rękach.


"Miarka za miarkę", reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jak zwykle, aktorzy Teatru polskiego stanęli na wysokości zadania i odgrywali swoje role z największą pieczołowitością. Chyba największe brawa należą się Darii Polasik-Bułce, która stworzyła niesamowitą postać nowicjuszki Izabeli, trochę zagubionej w habicie zakonnicy, a z drugiej strony silnej i mającej swoje zdanie kobiety. Do tego bardzo fajny pokaz stepowania w wykonaniu Adama Myrczka (grający w sztuce podwójną rolę (Pompeja oraz alfonsa) czy też postawa znudzonego swoją pracą oraz ogólnie życiem dzielnicowego w którego rolę wcielił się Kazimierz Czapla.

Warto też zauważyć, że reżyser adaptując to ponad 200-letnie dzieło sięgnął w niektórych momentach po całkiem nowoczesne narzędzia. Już na samym początku spektaklu, gdy kurtyna jest jeszcze opuszczona, zaczyna ona żyć swoim życiem,a postaci na niej zaczynają tańczyć. Także potem, podczas kilku scen postaci zaczynają używać całkiem nowoczesnego języka, który na pewno nie występował u Szekspira. Do tego, wyżej już wspomniane, stepowanie czy nawet wymachiwanie poikami przez kata. Te zabiegi sprawiają tylko, że spektakl ogląda się z jeszcze większym zaciekawieniem.

Trudno jest się rozpisywać coś więcej nad tym spektaklem, trzeba po prostu samemu się mu przyjrzeć, pośmiać i ocenić.

Tomasz Sknadaj, Grudzień 2017r.

Miarka za miarkę
Teatr Polski w Bielsku-Białej, Duża Scena
premiera: 25 listopada 2017r.

Autor – William Szekspir
Adaptacja. reżyseria, choreografia i opracowanie muzyczne – Mikołaj Grabowski
Scenografia i kostiumy – Małgorzata Jankowska
Reżyseria światła – Michał Grabowski

Obsada: Bogdan Słomiński, Michał Czaderna, Tomasz Lorek, Maciej Kulig, Piotr Gajos, Sławomir Miska, Grzegorz Margas, Kazimierz Czapla, Grzegorz Sikora, Adam Myrczek, Łukasz Kaczmarek (gościnnie), Mateusz Wojtasiński, Daria Polasik-Bułka, Oriana Soika, Wiktoria Węgrzyn, Jagoda Krzywicka, Maria Suprun.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi