Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Biesiada u Hrabiny Kotłubaj Teatr Telewizji 4.12

powrót
Biesiada u Hrabiny Kotłubaj Teatr Telewizji 4.12

4 grudnia 2023 r. zapraszamy na spektakl z Barbarą Krafftówną w Teatrze Telewizji. Będzie to demaskatorska i groteskowa opowieść o obłudzie, snobizmie oraz podziałach społecznych. Reżyser Robert Gliński zaprasza na „Biesiadę u Hrabiny Kotłubaj”, satyrę i ponadczasową diagnozę ułomnych relacji międzyludzkich. Diagnozę, jaką mógł wystawić tylko Witold Gombrowicz.

Narratorem-bohaterem spektaklu jest młody, pełen szlachetnej naiwności Gombrowicz, który spotyka się ze światem arystokracji na jarskim przyjęciu. Imponuje mu ceremoniał zaprowadzony przez tytułową Hrabinę, pragnie dostać się do środowiska klasy wyższej, dotknąć tego co wysokie i rasowe.

Niestety, wyobrażenie narratora o delikatności i wysublimowaniu arystokracji burzy zachowanie współbiesiadników – ich żarłoczność pycha i hermetyczność ujawni nie tylko prawdę o ich samych, ale odsłoni dramatyczne następstwa jakie towarzyszą podziałom społecznym. Przewrotny, pełen humoru i typowej gombrowiczowskiej ironii utwór dostarczył twórcom telewizyjnej realizacji wspaniałego pola do popisu.

Szczegóły:
Adaptacja: Jan Bończa-Szabłowski
Scenariusz TV i reżyseria: Robert Gliński
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Zofia de Ines
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Muzyka: Jerzy Satanowski
Choreografia: Cezary Olszewski
Obsada: Anna Polony (Hrabina Maria Kotłubaj), Barbara Krafftówna (Stara Markiza), Bohdan Łazuka (Baron Apfelbaum de domo książę Pstryczyński), Grzegorz Małecki (Kucharz Filip), Piotr Adamczyk (ON, Gombrowicz)
PREMIERA: 15.01.2018

Emisja: 4.12.2023, TVP1, godz. 21:10

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi