Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Big Bang ruszyły próby do premiery

powrót
Big Bang ruszyły próby do premiery

Wakacje w pełni, a za nami pierwsze próby czytane do najnowszej premiery Och Teatru, którą będzie spektakl BIG BANG na podstawie kultowego filmu Andrzeja Kondratiuka w reżyserii Piotra Ratajczaka. Premiera spektaklu: 10 września 2021 roku.

W spektaklu zobaczymy plejadę gwiazd: Ilonę Ostrowską, Izabelę Dąbrowską, Joannę Król, Marcina Gawła, Andrzeja Konopkę, Sławomira Packa, Michała Żurawskiego oraz Wojciecha Chorążego.

Polska lat 80. XX w. W jednej z niczym niewyróżniających się polskich wsi na Mazowszu ląduje w nocy statek kosmiczny. Zaskoczeni mieszkańcy czują się zaszczyceni faktem, że przybysze z kosmosu wybrali właśnie ich wieś i w związku z tym postanawiają przywitać gości najgodniej jak tylko potrafią. Zakładają odświętne ubrania, a na suto zastawionym stole ląduje m.in. skrzynka wódki. I tak zaczynają się zakrapiane alkoholem, nocne Polaków rozmowy: o życiu, o śmierci, o seksie, o kosmitach i o kondycji ludzkości. Bohaterowie wygłaszają swoje przemyślenia na temat współczesnego świata i gatunku ludzkiego.

Tekst napisany został najpierw jako sztuka teatralna z elementami s-fi, którą potem twórcy zaadaptowali na potrzeby filmu. Tak w 1989 roku powstał kultowy BIG BANG Andrzeja Kondriatiuka, a cytaty z dialogów zyskały rangę prawd absolutnych. Prawd o naturze i przywarach nas, Polek i Polaków.

Spektakl dotyka ważnych zjawisk aktualnej rzeczywistości: mnożących się globalnych teorii spiskowych, zagubienia ludzi w zrozumieniu skomplikowanych mechanizmów rzeczywistości, potrzebie godności i uznania, stając się refleksją nad naszymi rodzimymi przywarami.
Od powstania tekstu minęło 30 lat. W międzyczasie wiele się wydarzyło i zmieniło. Staliśmy się częścią Europy. Najwyższy czas na ponowną refleksję i nową interpretację, bo... stół się, kurna, kończy tu. A gdzie się kończy kosmos?

Szczegóły:
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Scenografia: Marcin Chlanda, Kostiumy: Grupa MIXER, Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska, Producentka wykonawcza i asystent reżysera: Klaudia Błazik
Obsada:
Izabela Dąbrowska, Joanna Król, Ilona Ostrowska, Wojciech Chorąży, Marcin Gaweł, Andrzej Konopka, Sławomir Pacek, Michał Żurawski
Data premiery: 10 września 2021
Och Teatr

Fot.: Robert Jaworski

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi