Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Charków! Charków! premiera w POLSKIM

powrót
Charków! Charków! premiera w POLSKIM

22 marca 2024 r. zapraszamy do Teatru Polskiego w Warszawie na premierę spektaklu „Charków! Charków!” w reżyserii Svitlany Oleshko. Bilety online już na terazteatr.pl

„Charków! Charków!” to spektakl muzyczny, prapremierowa realizacja sztuki Serhija Żadana, w przekładzie Adama Pomorskiego, z muzyką Noam Zylberberga. Tekst powstał na zamówienie Teatru Polskiego w Warszawie.

Spektakl w musicalowej formie, opowiada historię inspirowaną losami awangardowego teatru Beresil i jego twórcy – reżysera-reformatora Łesia Kurbasa, który działał w Charkowie w latach 1925-1933. Opowiada dzieje konfliktów pomiędzy miastem i teatrem, dyrektorem teatru i reżyserem, reżyserem i widzami, reżyserem i aktorami… Losy Kurbasa stają się metaforą losów każdego twórcy – a może każdego z nas – „Everymana” walczącego o ideały.

Spektakl muzyczny „Charków! Charków!” to prapremierowa realizacja sztuki Serhija Żadana, w przekładzie Adama Pomorskiego. Tekst powstał na zamówienie Teatru Polskiego w Warszawie.

Po ukraińsku słowo „berezil” oznacza marzec. Kurbas wybrał taką nazwę dla swego teatru zainspirowany wierszem norweskiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla – Bjørnstjerne’a Bjørnsona, zaczynającym się od słów: „Wybieram marzec, bo jest on buntem, z którego narodzi się lato”. Teatr Berezil zrodził się z buntu.

Charków to miasto o bogatej historii i kulturze. Kolebka ukraińskiej awangardy. W latach 20. mieszkali i tworzyli tam wybitni twórcy – nie tylko literaci, ale także malarze, rzeźbiarze, filmowcy – nazwani „Rozstrzelanym odrodzeniem” lub „Rozstrzelanym pokoleniem”. Większość z nich straciła życie podczas stalinowskiej czystki w latach 30., a ich nieprawomyślna, zdaniem sowieckiej władzy, twórczość przez kolejne dekady była wymazana z oficjalnej historii ukraińskiej kultury.

Ołeksandr Zenon Kurbas był ukraińskim aktorem i reżyserem. W 1922 roku założył filozoficzno-polityczny teatr Berezil – poszukujący nowych form wyrazu dla ukraińskiego dramatu. W 1933 roku został aresztowany. Rok później, w fikcyjnym procesie, skazano go na pięć lat łagru za udział w rzekomej ukraińskiej organizacji terrorystycznej. W listopadzie 1937 roku Łeś Kurbas zginął w masowej egzekucji, wraz z kilkudziesięcioma innymi ukraińskimi twórcami i działaczami społecznymi, w lasach Sandarmoch w Karelii. Wraz zbiorowych grobach leżą tam ofiary „wielkiego terroru” z lat 1937–1938. Może ich być nawet 10 000.

Szczegóły:
Reżyseria: Svitlana Oleshko
OBSADA: Dorota Bzdyla, Jakub Kordas, Michał Kurek, Modest Ruciński.

PREMIERA: 22 marca 2024

BILETY ONLINE: https://www.terazteatr.pl/spektakle/charkow-charkow,kiedy-graja,wszystkie,5411#repertuar

Teatr Polski w Warszawie

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi