Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Chorzowski UNDERGROUND - recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
Chorzowski UNDERGROUND - recenzja
"Underground", reż. Robert Talarczyk, Teatr Rozrywki

Teatr Rozrywki w Chorzowie początek tego sezonu teatralnego zarezerwował dla dwóch znakomitych bardów jakimi są Tom Waits i Nick Cave, których piosenki zostały zaprezentowane w spektaklu muzycznym "Underground" w reż. Roberta Talarczyka.

"Underground" to spektakl muzyczny, składa się tylko i wyłącznie z piosenek Toma Waitsa i Nicka Cave'a. Tak dokładniej to z 14 piosenek, których przekładu na język polski dokonali Robert Talarczyk oraz Andrzej Porzuczek. Utwory zostały ułożone w taki sposób, że prezentują pewną historię życia pięćdziesięcioletniego "everymena" (w którego rolę świetnie wcielił się Robert Święs). Pokazują targające nim uczucia, namiętności, miłości i stracone szanse czyli taką gorzką opowieść do snucia w zadymionym od papierosów klubie, przy szklaneczce whisky. I do takich też klimatów doskonale pasują utwory śpiewane przez Toma Waitsa i Nicka Cave'a.

Jak już wspomniałem, spektakl ten składa się tylko i wyłącznie z 14 utworów, nie ma tutaj monologów, opowieści, które łączyłyby poszczególne kawałki, a nawet nie jest tak, że jeden utwór wynika z drugiego (mimo, że następują zaraz po sobie). W zasadzie to każdy z utworów tworzy zamknięta całość, pewien wycinek, rozdział z życia wspomnianego już "everymana". Mamy więc tutaj pieśni o wzlotach i upadkach, pieśni pełne nadziei oraz goryczy czyli możemy usłyszeć poetycki opis pełnego przekroju uczuć jakie targają człowiekiem w różnych okresach jego życia.


Underground, reż. Robert Talarczyk, Teatr Rozrywki w Chorzowie / fot. Tomasz Zakrzewski

Spektakl ten to prawie one-man-show, bo wykonanie poszczególnych utworów przez Artura jest naprawdę niesamowite. W każdym zdaniu jakie wyśpiewuje, słychać emocje. Wielkie brawa! Trzeba jednak też wspomnieć, że oprócz Artura, na scenie widzimy też trzy tancerki: Beatę Kapluk, Aleksandrę Karch oraz Małgorzatę Mazurkiewicz, które wysmakowaną choreografią wpasowują się w opowiadaną piosenkami historię. Czasami ich ruch jest niepozorny, a czasami aż kipi od ilości wykonywanych figur i przede wszystkim - cały czas jest pełen uczuć jakie są zawarte w danym utworze do którego wykonują swój układ. Jednym słowem ich taniec świetnie uzupełnia muzykę, słowa i sposób odśpiewania ich przez Artura.

Same teksty tych dwóch bardów nie są łatwe w tłumaczeniu, ponieważ pełne są poetyckich zwrotów, wyrażeń, jednak mimo to Andrzej Porzuczek oraz Robert Talarczyk w doskonały sposób ujęli w naszym ojczystym języku to co chciał w swoich piosenkach zawrzeć Nick Cave czy Tom Waits.

Warto też dodać, że spektakl ten jest przeniesieniem sztuki z Teatru Śląskiego w Katowicach, gdzie od maja 2007r. można było go oglądać na scenie Kameralnej. Dziś po 10 latach można oglądać ten spektakl w Chorzowie i Ci, którzy widzieli go na Śląskiej scenie będą mogli porównać sobie te dwa, niby te same, spektakle. Bo jak wspomniał w rozmowie Artur Święs - mimo, że wybór piosenek pozostał bez zmian, to spektakl został odegrany trochę inaczej. Robert Talarczyk i Artur zmienili się przez te dziesięć lat i w związku z tym inaczej patrzą na niektóre sprawy. Dzięki czemu spektakl stał się dojrzalszy, mroczniejszy, mniej błazeński.

Podsumowując chciałbym polecić "Underground" Tak więc myślę, że podsumowując mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom tych dwóch bardów (i nie tylko fanom) spektakl "Underground". Ponieważ myślę, że nawet doskonale znając teksty na pamięć, tutaj, w Chorzowie można na nowo odkryć poszczególne utwory.

Tomasz Sknadaj, wrzesień 2017r.


Underground, reż. Robert Talarczyk, Teatr Rozrywki w Chorzowie / fot. Tomasz Zakrzewski

Undergound
Teatr Rozrywki w Chorzowie, Mała Scena
premiera: 09-09-2017r.

przekład piosenek: Andrzej Porzuczek, Robert Talarczyk
scenariusz i reżyseria: Robert Talarczyk
choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka
aranżacja muzyki: Dariusz Wantuch

Obsada: Artur Święs, Beata Kapluk, Aleksandra Karch, Małgorzata Mazurkiewicz

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi