Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Co widział kamerdyner? - recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
Co widział kamerdyner? - recenzja
www.teatr.bielsko.biala.pl

Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo co ciekawego może zobaczyć w swojej pracy kamerdyner? Prawda jest taka, że może nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wiele mógłby powiedzieć o swoich pracodawcach, ... zdradzić niewygodne sekrety, ludzkie historii, dramaty...

Hmm... a może by tak…tak wcielić się na jeden wieczór w takiego kamerdynera i zajrzeć przez dziurkę od klucza by podejrzeć jakie to sekreciki, smaczki można odkryć u kogoś z pozoru prowadzącego idealne życie... np. u poważanego specjalisty psychoanalityka? No co, jak co, ale taki to musi mieć idealne życie, jeszcze w Wielkiej Brytanii. Jeśli mają Państwo na to ochotę, nie pozostaje nic tylko udać się do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na znakomitą sztukę w reżyserii Andrzej Zaorskiego pod wiele mówiącym tytułem: „Co widział kamerdyner?”.

Spektakl jest dziełem Joe Ortona, uważanego za za prekursora rodzaju humoru, który dzisiaj przypisujemy grupie Monty Pythona. To już na wstępie zapowiada genialną komedię wszelkiego rodzaju omyłek, począwszy od tego, że już w pierwszych sekundach spektaklu widzowie poczują ogromną chęć odśpiewania hymnu Wielkiej Brytanii.

Zatem, co takiego możemy podejrzeć w domu głównego bohatera? Nasz obiekt obserwacji to dr. Prentice'a szanowany specjalista, właściciel prywatnej kliniki psychiatrycznej. Dr. Prentice (grany przez rewelacyjnego Grzegorza Sikorę) prowadzi sielskie i szczęśliwe życie ze swoja piękną współmałżonką Yvonne (w tej roli niesamowita Brygida Turowska). No właśnie... czy takie szczęśliwe? Przekonajmy się i zajrzyjmy przez dziurkę od klucza, co takiego skrywa przed nami nasz bohater?

Początek naszej obserwacji przypada na rozmowę kwalifikacyjną, którą przeprowadza lekarz na stanowisko asystentki. Już po chwili widać, że mamy przykład nietypowej formy rekrutacji. Potencjalna kandydatka zgadza się na dziwną propozycje, by przyszły pracodawca mógł przeprowadzić szczegółową „ocenę" jej kwalifikacji do której musi całkowicie się rozebrać.
Gdy badanie ma już dojść do skutku nagle powraca „ukochana” żona doktora i zaczyna się splot absurdalnych, pełnych angielskiego humoru i absurdu wydarzeń.

Jedno jest pewne – nudy w roli kamerdynera nie zaznają Państwo do ostatniej sekundy spektaklu!
A jeśli chcą Państwo poczuć przedsmak tego co można podejrzeć w ramach sztuki to zachęcamy do obejrzenia filmu.


Zachęcam serdecznie bo dobra dawka brytyjskiego humoru w tak genialnym wykonaniu aktorskim gwarantuje wyśmienity wieczór!.

"Co widział kamerdyner?"
Adaptacja i reżyseria Andrzej Zaorski
Teatr Polski w Bielsku-Białej

Autor recenzji: Karolina Jelonek
Grudzień 2014

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi