Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Conrad - prapremiera w Teatrze Śląskim

powrót
Conrad - prapremiera w Teatrze Śląskim
"Conrad", reż. Ingmar Villqist, Teatr Śląski

W zeszłą niedzielę, 3 grudnia, odbyła się prapremiera nowej sztuki, którą można oglądać na Scenie Kameralnej - "Conrad" w reż. Ingmara Villqista.

Data premiery nie jest zupełnie przypadkowa, właśnie w tym dniu – 3 grudnia 2017r. wypadła 160. rocznica urodzin Josepha Conrada. Nowy spektakl Ingmara Villqista, CONRAD, w reżyserii autora, mierzy się z legendami narosłymi wokół pisarza, który dał światu „Jądro ciemności” czy „Lorda Jima”. Reżyser pyta, co tak naprawdę wiemy o Josephie Conradzie oraz co pisarz miałby do powiedzenia współczesnym Europejczykom. Obok pytań o Conrada stawia te o nas samych i o kultywowane przez nas symbole oraz bohaterów.

Dorobek pisarski Josepha Conrada sprawia, że jest on jednym z najbardziej znanych na świecie twórców, który wprowadził wartości wyrastające z polskiej tożsamości do kultury światowej. Jako pisarz uniwersalny, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła, m.in. „Lord Jim”, „Smuga cienia”, „Jądro ciemności” czy „Tajny agent”, na zawsze weszły do kanonu lektur.

Brzmi poważnie, prawda? I dostojnie, godnie. Ale co tak naprawdę wiecie o Josephie Conradzie? Czy potraficie powiedzieć coś więcej niż kilka wyuczonych zdań? Zresztą może nie trzeba, jeśli jego twórczość lada chwila zniknie z kanonu lektur. Autorski spektakl Ingmara Villqista stawia pytanie o to, dlaczego warto sięgnąć po twórczość Josepha Conrada Korzeniowskiego właśnie dziś. Co pisarz miałby do powiedzenia współczesnym Europejczykom? Jak zareagowałby na wieść, że jest gwiazdą i właśnie powstaje spektakl poświęcony jego osobie? Reżyser obok pytań o samego Conrada stawia te o nas samych i o kultywowane przez nas symbole oraz bohaterów.

Spektaklu zrealizowano w ramach obchodów Roku Conrada przy wsparciu Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


"Conrad", reż. Ingmar Villqist, Teatr Śląski w Katowicach / fot. P. Jendroska

Conrad
Teatr Śląski w Katowicach, Scena Kameralna
prapremiera: 03-12-2017r.

Ingmar Villqist - tekst, reżyseria, opracowanie muzyczne, scenografia
Ewa Kerger-Gardas - kostiumy
Agata Kurzak, Berta Witowska - współpraca scenograficzna
Paulina Binkiewicz - konsultacja choreograficzna
Maria Machowska - światło
Waldemar Janiszek, Tomasz Wustrau - realizacja światła
Marek Skutnik - realizacja dźwięku
Barbara Dudek - inspicjent, sufler
Marek Pacukiewicz - współpraca merytoryczna
Małgorzata Długowska-Błach - producent wykonawczy
Maciej Rokita - kierownik techniczny
Miłosz Markiewicz - koordynacja projektu
Jadwiga Lemańska - projekt plakatu

Obsada: Ewa Kutynia, Bernard Krawczyk, Grzegorz Przybył, Artur Święs, Andrzej Warcaba.

Bilety w cenie 30-35 zł do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Daty kolejnych wystawień przedstawienia: 03-04 stycznia 2018r.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi