Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Cricoterie - wirtualna rzeczywistość w Warszawie

powrót
Cricoterie - wirtualna rzeczywistość w Warszawie

Do 7 czerwca 2019 r. zapraszamy do Galerii Foksal w Warszawie na "„Cricoterie” - symulację VR(wirtualnej rzeczywistości) inspirowaną teatrem Tadeusza Kantora.


Polecamy warszawską prezentację projektu kolektywu artystycznego Tale of Tales (Auriea Harvey i Michaël Samyn). "Cricoterie" to interaktywny projekt, zrealizowany w technologii vr nawiązujący do dziedzictwa jednego z największych twórców polskiego teatru, łączący nowoczesne rozwiązania ze świata kultury i rozrywki cyfrowej.

Premiera "Cricoterie" odbyła się 21 września 2018 r. w Warszawie i towarzyszyła konferencji Digital Cultures, organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza. Zagraniczna premiera projektu – prezentacja aplikacji oraz instalacji multimedialnej przybliżającej oryginalny, twórczy świat Tadeusza Kantora odbyła się podczas Vienna Design Week 2018.

VR „Cricoterie” nie jest formą prostej gry sieciowej, a raczej zbiorem postaci i obiektów inspirowanych spektaklami eksperymentalnego teatru Cricot2, które mają rozbudzać twórczy potencjał osób wchodzących do wirtualnej rzeczywistości. Użytkownik VR „Cricoterie” staje na wirtualnej scenie, wcielając się w rolę reżysera - Tadeusz Kantora. Użytkownicy mogą, przy użyciu unikatowego „kantorowskiego” instrumentarium tworzyć wizje własnych spektakli. VR „Cricoterie”, stanowi formę twórczego pomostu między historią teatru Tadeusza Kantora, a przyszłością sztuki performance i teatru eksperymentalnego.VR „Cricoterie” został przygotowany przez tworzone przez duet Auriea Harvey i Michaël Samyn uznane belgijskie studio Tale of Tales, przy współpracy z Fundacją Tadeusza Kantora oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Tadeusz Kantor, którego sztuka wyznaczała nowe kierunki, wciąż inspiruje artystów do szukania niestandardowych środków wyrazu. Instytut Adama Mickiewicza od wielu sezonów zaprasza zagranicznych twórców do spotkania z jego sztuką. Efektem wizyt studyjnych i rezydencji artystycznych są nie tylko ”Cricoterie”, ale też najnowszy projekt VR „Gimnasia” czy spektakl nowojorskiej The Wooster Group „Pink Chair”, który zobaczyć będzie można na tegorocznej paryskiej jesieni.

Premiera „Gymnasii” odbyła się 1 maja podczas tegorocznej edycji festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Stworzył ją nominowany do Oscara duet Clyde Henry Productions - Maciek Szczerbowski i kanadyjski artysta Chris Lavis. „Gymnasia” to po „Cricoterie” kolejny projekt VR, który jest efektem rezydencji zagranicznych twórców w domu twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku, organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Fundacją im. Tadeusza Kantora. „Gymnasia” (dostępna do pobrania na Oculus Store) powstała we współpracy ze studiem Felix&Paul oraz z National Film Board of Canada. IAM jest koproducentem instalacji.

Szczegóły:
„Cricoterie” - symulacja VR inspirowana teatrem Tadeusza Kantora przez 2 tygodnie w Warszawie

24 maja - 7 czerwca 2019,
Galeria Foksal, Warszawa

Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 25 maja do 7 czerwca.
Galeria czynna: pon.-śr., pt.: 12.00 – 18.00, czw.: 12.00 - 19.00; Wstęp wolny.

Spotkanie z artystami: 28 maja godz. 18.00
Galeria Foksal, Warszawa

Kuratorzy wystawy: Antoni Burzyński, Lech Stangret

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi