Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Cud biednych ludzi PREMIERA Teatr Telewizji 19.10

powrót
Cud biednych ludzi PREMIERA Teatr Telewizji 19.10

19 października 2020 r. zapraszamy na kolejną premierę Teatru Telewizji pt. "Cud biednych ludzi". To sztuka Mariana Hemara, w reżyserii Zbigniewa Lesienia.

Napisana przez znakomitego poetę, satyryka, autora tekstów piosenek sztuka „Cud biednych ludzi” miała mieć premierę w październiku 1939 roku. Treścią jest problem moralny, konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego. To tragiczne zderzenie pomiędzy logiką prawa a wielką potrzebą cudu powoduje, że tekst Hemara jest dramatem o uniwersalnym charakterze, który zachowuje wciąż swą aktualność.

Główny bohater Józef Bylejak porzuca pracę, gdyż musi poświęcić się opiece nad swą sparaliżowaną małżonką. Żarliwie modli się o zdrowie żony do jej patronki, św. Teresy. Pewnego dnia powraca do domu z perłami zdjętymi z posągu św. Teresy w kościele parafialnym. Oświadcza, że zdarzył się cud: sama święta kazała mu wziąć klejnoty i leczyć żonę – Teresa odzyskała władzę w nogach. Czy zdarzył się cud, czy była to zwykła kradzież?

Wszystko się komplikuje, kiedy proboszcz oświadcza, że przed laty sprzedał prawdziwe perły, by pomóc biednym parafianom. Józef przyznaje się do kradzieży, staje przed sądem, a żonę znowu dosięga paraliż.

Szczegóły:
Autor: Marian Hemar
Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Lesień
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Scenografia: Tomasz Bartczak
Kostiumy: Teresa Piwońska
Muzyka: Michał Lorenc
Obsada: Rafał Fudalej, Małgorzata Rożniatowska, Kama Kowalewska, Klaudia Kleina, Krystyna Tkacz, Krystyna Horodyńska, Mariusz Kilian, Zdzisław Wardejn, Zbigniew Waleryś, Jerzy Zelnik, Stanisław Brudny, Krzysztof Wakuliński, Maciej Tomaszewski, Michał Lesień, Krzysztof Kuliński, Andrzej Ogłoza

PREMIERA: 19.10.2020, TVP1, godz. 21:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi