Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Cyrulik sewilski w Multikinie

patronat TerazTeraz
powrót
Cyrulik sewilski w Multikinie
Cyrulik sewilski w HD

9 kwietnia 2015 r. zapraszamy do Multikina na retransmisję opery komicznej „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego. Nagranie zrealizowano w 2014 roku w Paryżu. Cykl pod patronatem TerazTeatr.pl

„Cyrulik sewilski” to muzyczna opowieść o wszędobylskim i wszystkomogącym "golibrodzie" o imieniu Figaro, która wyszła spod kompozytorskiego pióra Gioacchina Rossiniego - niekwestionowanego mistrza włoskiej opery buffo. Nic zatem dziwnego, że bawi publiczność całego świata już od blisko 200 lat, a osoba "króla życia" - Figara, stała się jedną z najpopularniejszych postaci operowych (także za sprawą W.A. Mozarta - Wesele Figara). „Cyrulik sewilski” to komedia intryg i pomyłek, oczywiście z wątkiem miłosnym, w której dowcip sytuacyjny w niespotykany dotąd w operze - wspierany jest komizmem każdego taktu i każdej nuty brawurowej muzyki Rossiniego. A strona wokalna to istne mistrzostwo świata!

Streszczenie libretta (według Przewodnika operowego J. Kańskiego)
Akt I
Rankiem przed domem doktora Bartola pojawiają się muzykanci oraz hrabia Almaviva, który śpiewa serenadę dla wychowanicy doktora - Rozyny. Kiedy nadchodzi cyrulik Figaro, Almaviva rozpoznaje w nim swojego dawnego sługę. Za jego radą hrabia, który przybrał imię Lindor, dalej śpiewa. Rozyna ukazuje się w oknie i upuszcza liścik. Ostrzega w nim Lindora, że stary Bartolo chce ją poślubić. Figaro radzi, by hrabia udając żołnierza starał się o kwaterę u doktora.
Rozyna zakochuje się w Lindorze i chce go poznać. Pisze do niego list, a Figaro, który jako cyrulik ma wolny wstęp do domu doktora, doręcza go. Zapewnia też Rozynę o miłości Lindora. Bartolo coś podejrzewa. Wie, że Almaviva jest w Sewilli i że Rozyna wpadła mu w oko. Prosi o radę Don Bazylia, przekupnego intryganta, który przekonuje, że najlepszym środkiem na intruza jest plotka i obmowa. Pojawia się Almaviva jako kawalerzysta i żąda kwatery. Udając pijanego, lekceważy zaświadczenie doktora zwalniające go od obowiązku jej udzielania. Straszy, że gotów jest użyć siły. Kłótnia ściąga tłum gapiów i wojskowy patrol. Wtedy Almaviva wyjawia po cichu dowodzącemu oficerowi swoje nazwisko i tytuł. Żołnierze wycofują się.

Akt II
Almavivie nie udało się zamieszkać u doktora. Próbuje ponownie, udając Alonza, ucznia Don Bazylia. Ma zamiast chorego mistrza udzielić Rozynie lekcji śpiewu. Podstęp udaje się. Młodzi zamieniają czułe słowa, gdy zjawia się sam Don Bazylio. Sytuację ratuje Figaro. Cyrulik wmawia mu, że jest ciężko chory i powinien leżeć w łóżku. Bazylio wychodzi, a Figaro zaczyna golić Bartola. Rozyna i rzekomy Alonzo wracają do przerwanej lekcji. Gdy zapominają o ostrożności, Bartolo orientuje się w sytuacji. Wygania Almavivę i cyrulika, zamyka Rozynę, a sam śpieszy po notariusza, by natychmiast wziąć ślub.

Zaczyna padać. W potokach deszczu Figaro i Almaviva wchodzą po drabinie do domu Bartola, by uprowadzić Rozynę. Ta wzbrania się, bo Bartolo ostrzegał ją, że Lindor jej nie kocha i jest tylko sługą Almavivy. Gdy wszystko się wyjaśnia, cała trójka decyduje się uciekać. Niestety, Bartolo zabrał drabinę. Do domu wkracza Don Bazylio z notariuszem. Obrotny Figaro każe notariuszowi połączyć węzłem małżeńskim Rozynę z Almavivą. Przekupiony Don Bazylio składa obok Figara swój podpis jako świadek. Doktor Bartolo przybywa, gdy kontrakt ślubny jest już podpisany.

Zapowiedź opery "Cyrulik sewilski".


Szczegóły:
Opera w dwóch aktach śpiewana po włosku.
Nagranie zrealizowane w Paryżu w 2014 roku.
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Czas trwania: ok. 190 min. z jedną przerwą 10 min.
Akt I: dokładny czas do potwierdzenia
Akt II: dokładny czas do potwierdzenia
Przerwa: 10 min.
Napisy: angielskie

Produkcja:
Dyrygent - Carlo Montanaro
Reżyser - Damiano Michieletto
Chór – Chór Opery Paryskiej
Orkiestra - Orkiestra Opery Paryskiej
Osoby / Obsada:
Hrabia Almaviva, wielkorządca Andaluzji - René Barbera
Doktor Bartolo, opiekun Rozyny - Carlo Lepore
Rozyna - Karine Deshayes
Figaro, cyrulik sewilski - Dalibor Jenis
Don Basilio, nauczyciel muzyki - Orlin Anastassov

Operę zobaczymy w aż 17 kinach sieci Multikino. Lista lokalizacji:
- Bydgoszcz
- Gdańsk
- Gdynia
- Katowice
- Kraków
- Lublin
- Łódź (Silver Screen)
- Olsztyn
- Poznań Stary Browar
- Rzeszów
- Sopot
- Szczecin
- Warszawa Ursynów
- Warszawa Złote Tarasy
- Włocławek
- Wrocław Arkady Wrocławskie
- Zabrze

Bilety:

- Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie oraz Zabrze:
- 40 zł - bilet normalny
- 35 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
- 30 zł - bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
- 35 zł – ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy:
- 45 zł - bilet normalny
- 40 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
- 35 zł - Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
- 40 zł – ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Organizator: Multikino S.A.
Dystrybutor: Rising Alternative
Patroni: Aktivist, Sens, Operainfo.pl, Magazyn Kulturalny, Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, Warsaw Insider oraz RMF Classic.
Mecenasem projektu Opera i Balet HD w Multikinie jest firma OSRAM.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi