Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Czekając na Godota wkrótce w Narodowym

powrót
Czekając na Godota wkrótce w Narodowym

9 grudnia 2023 r. na scenie Teatru Narodowego w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Czekając na Godota" Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. W rolach głównych zobaczymy: Mariusza Benoit i Jerzego Radziwiłowicza. Bilety w repertuarze TerazTeatr.pl

Co może zrobić człowiek? Piotr Cieplak reżyseruje Czekając na Godota Samuela Becketta. Premiera przedstawienia odbędzie się 9 grudnia na Scenie Studio.

Bohaterów poznajemy na pustej scenie – z kamieniem, drzewem i księżycem – a jednocześnie w wieczności. Są zagubieni. Czasem postępują wobec siebie okrutnie, czasem pochylają się nad sobą wzajemnie, czasem bezceremonialnie z siebie drwią. Żyją i czekają. Bo co może zrobić człowiek? Kiedy od nieskończoności stoi oko w oko z niewiadomą, a od siedemdziesięciu lat gra w dramacie Becketta? „Złorzecząc, przeklinając, wściekając się, jednak… czekać – podkreśla Piotr Cieplak. – Całe to czekanie na jakiegoś Godota wypełnia się i ujawnia w tym, że człowiek drugiemu człowiekowi podaje marchewkę i okrywa go marynarką, kiedy drugi marznie. Buduje się gmachy etyczne, filozoficzne, religijne, żeby to jakoś określić, a to wszystko jest funta kłaków warte bez tego podstawowego gestu”.

Poszukiwanie w sobie stałego punktu, choćby namiastki pewności jest w istocie Hiobowe, a jednocześnie tragikomiczne. Klasyczny już dramat Becketta kończy się słowami i didaskaliami: „To co, idziemy? / Chodźmy. Nie ruszają się”. „To jest nadzwyczajne! Ja w tym widzę rodzaj heroizmu. Jak nazwać to, co sprawia, że pozostają pod drzewem i czekają? Skąd ta dzielność?” – pyta reżyser.

Szczegóły:
Samuel Beckett
Czekając na Godota
tytuł oryginalny: En attendant Godot
przekład: Antoni Libera
reżyseria: Piotr Cieplak
scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski
reżyseria światła: Piotr Cieplak, Andrzej Witkowski
asystent reżysera: Alexander Dulak (praktyki studenckie, Akademia Teatralna w Warszawie)
realizatorzy światła: Kacper Bobylak, Bartłomiej Frysztak
realizatorzy dźwięku: Piotr Gos, Marek Wojtulanis
inspicjent: Krzysztof Kuszczyk
suflerka: Anna Leszczyńska

Występują:
Estragon – Mariusz Benoit
Vladimir – Jerzy Radziwiłowicz
Lucky – Bartłomiej Bobrowski
Pozzo – Cezary Kosiński
Chłopiec – Oliwier Felczak / Franciszek Krupowicz

premiera: Scena Studio, 9 grudnia 2023, godz. 19:00

Kolejne zaplanowane przedstawienia:
10, 12, 13 i 14 grudnia, godz. 19:00
17 i 18 stycznia, godz. 19:00
14 i 15 lutego, godz. 19:00 | 24 i 25 lutego, godz. 16:00 | 27 lutego, godz. 19:00

Bilety online dostępne już wkrótce na TerazTeatr.pl: https://www.terazteatr.pl/spektakle/czekajac-na-godota,kiedy-graja,wszystkie,5365#repertuar

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi