Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Dom na granicy PREMIERA Teatr Telewizji 23.05

powrót
Dom na granicy PREMIERA Teatr Telewizji 23.05

23 maja 2023 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na premierę spektaklu "Dom na granicy" na podstawie sztuki Sławomira Mrożka w reżyserii Edwarda Kiejzika. Spektakl Polskiego Teatru Studio w Wilnie. Występują: Oskar Wygonowski, Dorota Bartoszewicz, Wiktor Lafarowicz, Jagoda Ewa Rall, Jacek Orszewski, Piotr Cyrwus, Paweł Gładyś i inni.

Akcja utworu toczy się w skromnym polskim dworku na prowincji; gdzieś w jakiejś nieokreślonej części świata. Podczas codziennej rodzinnej kolacji nieoczekiwanie pojawia się dwóch eleganckich panów, którzy przedstawiają się jako... dyplomaci. Tłumaczą rodzinie, że na wielkiej międzynarodowej konferencji uchwalono, że granica między mocarstwami ma przebiegać przez środek domu i przybyli tu po to, aby właśnie ją wytyczyć.

Od momentu absurdalnego zdarzenia mnożą się komiczno-dramatyczne sytuacje. Dochodzi do nocnego przemytu towarów przez łóżko bohatera czy rozstrzelania Babci, która przekroczyła granicę bez paszportu...

„Dom na granicy” to zaproszenie do groteskowego, ukazanego w krzywym zwierciadle świata, w którym – jak to u Mrożka – bywa i śmiesznie, i strasznie. Dom to miejsce, które kojarzy nam się z normalnością, zaciszem, spokojem, ciepłem. Co się jednak może wydarzyć, kiedy do naszego domu przyjdą obcy? Intruzi, którzy mają wielką pokusę, by z miejsca nam najbliższego uczynić strategiczny punkt graniczny. By skonfrontować zwykłe ludzkie wartości z nowymi ideami i przebudować nasz dom. Czy domownicy mają szansę w starciu z nieproszonymi gośćmi, którzy nie cofną się przed niczym, by osiągnąć własne cele?

Spektakl zrealizowany przez TVP Wilno.

Szczegóły:
DOM NA GRANICY
Reżyseria: Edward Kiejzik
Kierownik artystyczny: Lila Kiejzik
Realizacja telewizyjna: Dariusz Pawelec
Scenografia: Julija Ciurupa
Kostiumy: Aldona Meirovič
Choreografia: Malika Achilova
Montaż: Adrian Kiełkowicz
Obsada: Oskar Wygonowski (Ja), Dorota Bartoszewicz (Żona), Wiktor Lafarowicz (Teść), Jagoda Ewa Rall (Teściowa), Jacek Orszewski (Eryczek), Piotr Cyrwus (Dyplomata I), Paweł Gładyś (Dyplomata II), Marek Pszczołowski (Kapitan saperów), Grzegorz Jakowicz (Przemytnik), Edgar Krivelis (Celnik I), Witalij Walentynowicz (Celnik II), Artur Dowgiało, Tomas Grablewski, Paweł Jarmolowicz, Ernestas Lenkauskas, Mirosław Marcinkiewicz, Dominik Pszczolowski, Krzysztof Stankiewicz, Serguk Tostsikau.

PREMIERA: 23.05.2023, TVP KULTURA, godz. 22.30

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi