Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Don Giovanni PREMIERA w Operze Śląskiej

powrót
Don Giovanni PREMIERA w Operze Śląskiej

8 czerwca 2024 r. Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na 8 premierowy wieczór w tym sezonie artystycznym - operę "Don Giovanni" W.A. Mozarta, w reżyserii Michała Znanieckiego. To kolejna spektakularna premiera przygotowana przez instytucję w tym roku. Inscenizacja ta z pewnością przyciągnie zarówno miłośników opery, jak i nowych widzów, oferując niezapomniane przeżycia artystyczne.

Michał Znaniecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów operowych, znany z odważnych i innowacyjnych interpretacji klasycznych dzieł, ponownie podjął się wyzwania, jakim jest inscenizacja Don Giovanniego. Jego unikalne podejście i wizja artystyczna gwarantują niezapomniane wrażenia.

Don Giovanni – jedna z najsłynniejszych oper Mozarta, łącząca elementy komedii i dramatu, opowiadająca historię legendarnego uwodziciela. To uniwersalna opowieść o ludzkich namiętnościach, niepohamowanej żądzy i karze, która dosięga głównego bohatera. Dzieło od dnia premiery uchodzi za jedno z najwybitniejszych utworów w całej spuściźnie kompozytorskiej Mozarta, fascynując publiczność swoją głębią i ponadczasowym przesłaniem. Perypetie słynącego z miłosnych podbojów szlachcica z Andaluzji zaadaptowano na potrzeby teatru już w 1618 roku. Jednak Mozart z pomocą librecisty – Lorenzo da Ponte – uczynił tę postać nieśmiertelną.

Spektakl w reżyserii Znanieckiego z pewnością zachwyci i zaskoczy Melomanów. Opera Śląska ponownie udowadnia, że klasyka może być ekscytująca i nowoczesna, nie tracąc przy tym swojego ponadczasowego uroku. W obsadzie spektaklu znajdą się znakomici soliści m.in.: w roli Don Giovanniego - Robert Gierlach, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel; Leporello - Bartosz Urbanowicz, Zbigniew Wunsch; Donna Elwira - Aleksandra Orłowska, Anna Wiśniewska-Schoppa; Donna Anna: Kamila Dutkowska, Joanna Kędzior, Ewa Tracz; Zerlina - Marta Huptas, Monika Korybalska; Don Ottavio - Adrian Domarecki, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski; Masetto - Bartłomiej Kłos, Michał Goławski; Komandor - Bogdan Kurowski, Wołodymyr Pańkiw, Grzegorz Szostak.

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Reżyseria: Michał Znaniecki
Scenografia: Luigi Scoglio
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Choreografia: Inga Pilchowska
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Projekcje: Stanisław Zaleski
Kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
Kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent dyrygenta: Szymon Naściszewski
Asystenti reżysera: Oskar Winiarski, Bernadeta Maćkowiak, Anna Przedpełska
Korepetytor solistów: Larisa Czaban, Roman Marchenko, Michał Goławski
Obsada:
DON GIOVANNI: Robert Gierlach, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel
LEPORELLO: Bartosz Urbanowicz, Zbigniew Wunsch
DONNA ELWIRA: Aleksandra Orłowska, Anna Wiśniewska-Schoppa
DONNA ANNA: Kamila Dutkowska, Joanna Kędzior, Ewa Tracz
ZERLINA: Marta Huptas, Monika Korybalska
DON OTTAVIO: Adrian Domarecki, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski
MASETTO: Bartłomiej Kłos, Michał Goławski
KOMANDOR: Bogdan Kurowski, Wołodymyr Pańkiv, Grzegorz Szostak

Pozostałe terminy spektaklu: 9, 13, 14, 15 i 16 czerwca 2024 rl

Spektakl współfinansowany jest ze środków Gminy Bytom w ramach obchodów 770-lecia Bytomia, co dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter tego wydarzenia.
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod batutą Tomasza Tokarczyka.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi