Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Dorota Ignatjew dyrektorką Narodowego Starego Teatru?

powrót
Dorota Ignatjew dyrektorką Narodowego Starego Teatru?
fot. HaWa

Dorota Ignatjew została wskazana jako osoba rekomendowana na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W czerwcu odbędą się posiedzenia konkursowe związane z powołaniem dyrektorów m.in. Polskiej Opery Królewskiej - zapowiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska .

W środę ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała podczas konferencji prasowej o wskazaniu przez sąd konkursowy większością głosów Doroty Ignatjew jako osoby rekomendowanej na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

"W piątek odbyło się drugie posiedzenie sądu konkursowego i sąd konkursowy większością głosów wskazał panią Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Pani Dorota Ignatjew wskazała jako dyrektora artystycznego pana Jakuba Skrzywanka" - powiedziała szefowa MKiDN.

"Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy" - dodała. Wskazała, że "negocjacje powinny potrwać około tygodnia. Mogę powiedzieć, że był to konkurs, w którym brały udział dwie osoby, obie świetne, pani Dorota Ignatjew i pan Bartosz Szydłowski - obie bardzo zasłużone dla rozwoju teatru w Polsce. Z czego mogę się cieszyć, obie osoby przed ogłoszeniem wyników powiedziały, że ich eksplikacje mogą zostać upublicznione".

Dorota Ignatjew jest aktorką, reżyserką teatralną i menedżerką kultury. Była dyrektorką ds. artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu, dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, od lutego 2021 roku jest szefową Teatru Nowego w Łodzi.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie powstał w 1781 roku, jako drugi w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie jest jedyną narodową sceną dramatyczną w Polsce. Jego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wróblewska poinformowała również o planowanych posiedzeniach konkursowych związanych z powołaniem nowych dyrektorów Polskiej Opery Królewskiej, Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego FINA, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"Jesteśmy już po wstępnych ustaleniach dotyczących konkursu na Polski Instytut Sztuki Filmowej. To wszystko powinno rozegrać się w czerwcu. W czerwcu rozpoczynamy też prace, ogłaszamy konkursy na dwie inne instytucje, instytucje, w których obecnie są osoby pełniące obowiązki dyrektorów, są to Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut POLONIKA" - powiedziała szefowa MKiDN.

źródła

PAP

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi