Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Drach - Katowicka premiera

powrót
Drach - Katowicka premiera
"Drach", reż. Robert Talarczyk

Już w najbliższą sobotę (27 października) Katowicka premiera teatralnej adaptacji powieści Szczepana Twardocha "Drach". Spektakl ten jest kooprodukcją Teatru Śląskiego z Katowic oraz Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Premiera Rybnicka miała miejsce w zeszłą niedzielę.

Wydana w 2014r. powieść "Drach" z pewnym epickim rozmachem opisuje losy kilku pokoleń śląskiej rodziny. Historię na którą składają się koleje losu zamieszkującej okolicę Gliwic rodziny Magnorów (a później Gemanderów) rozpoczynamy dzieciństwie Josefa, które przypadło na okres przed I wojną światową, a kończymy w chwili obecnej, przyglądając się jego prawnukowi, Nikodemowi. Powieść ta przez krytyków określana jest mianem wielkiej opowieści o Śląsku, sagi rodzinnej, ale też „powieści totalnej”, niepoddającej się kodyfikacjom.

Adaptacji i jednocześnie wyreżyserowania "Dracha" podjął się dyrektor Teatru Śląskiego - Robert Talarczyk. Sam stwierdza: to nie jest literatura łatwa, na pewno nie dziecięca. Przedstawienie będzie mocne, nieobojętne wobec rzeczywistości nie tylko Śląskiej. Tak jak powieść. Drach to jedna z najlepszych powieści ostatnich 20, 30 lat, a jeśli chodzi o sprawy śląskie to w pierwszej piątce najlepszych powieści, które kiedykolwiek zostały napisane. Ogromnie się cieszę, że Rybnik tak odważnie wspiera kulturę. Jest to chyba pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na taką współpracę z teatrem.


teaser spektaklu "Drach", reż. Robert Talarczyk, Teatr Śląski w Katowicach

Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

Szpital psychiatryczny, który bardzo często mijam zawsze był poruszający. Ślady kul na ceglanym murze kazały mi pytać, skąd te one pochodzą. Kiedy próbowałem odpowiadać na te pytania, wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść „Drach” – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność – opowiedzieć coś uniwersalnego – mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w Rybniku.


BRZIMY - Chwila Nieuwagi ("Drach") / Utwór inspirowany sentencją z powieści "Drach" Szczepana Twardocha, towarzyszący spektaklowi "Drach" Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego z Katowic.

Drach
Teatr Śląski w Katowicach, Teatr Ziemi Rybnickiej, mecenat miasta Rybnika
prapremiera rybnicka: 21-10-2018 r.
premiera katowicka: 27-10-2018 r.

Szczepan Twardoch - autor
Robert Talarczyk - adaptacja i reżyseria
Katarzyna Borkowska - scenografia i reżyseria światła
Magdalena Musiał - kostiumy
Kaya Kołodziejczyk - choreografia
Piotr Kotas - muzyka​
Wojtek Doroszuk - video-art
Zbigniew Wróbel - asystent reżysera
Miłosz Markiewicz, Artur Pałyga - współpraca dramaturgiczna
Aleksandra Cierpisz - konsultacje języka niemieckiego
Dagmara Habryka-Białas - inspicjent
Maria Machowska, Piotr Roszczenko - światło
Marcin Łyczkowski, Mirosław Witek - dźwięk
Marcin Müller - realizacja projekcji
Marcin Całka, Barbara Dudek - suflerzy
Małgorzata Długowska-Błach - producent wykonawczy
Maciej Rokita - kierownik techniczny
Renata Goliasz-Janiszewska - koordynacja projektu
Michał Wojaczek - współproducent
Jadwiga Lemańska - projekt plakatu
Maria Sławińska (WOT AT) - współpraca podczas prób

Obsada: Bartłomiej Błaszczyński, Anna Kadulska, Mateusz Znaniecki, Barbara Lubos, Anna Lemiesze, Michał Rolnicki, Jan Bógdoł, Agnieszka Radzikowska, Grzegorz Przybył, Grażyna Bułka, Marcin Szaforz, Katarzyna Brzoska, Marcin Gaweł, Wiesław Sławik, Anna Wesołowska, Kaśka Dudek, Alina Chechelska, Adam Baumann, , Wioletta Smolińska, Marek Rachoń, Michał Piotrowski, Antoni Gryzik, Zbigniew Wróbel, Kamil Suszczyk, Dawid Ściupidro, ​Piotr Kotas.

Bilety w cenie 20-60 do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Kolejne daty wystawiania spektaklu:
27-28 października, 3-4 listopada, 24-25 listopada

Gorąco zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi