Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Dziady. Noc pierwsza - Teatr Telewizji 2.03

powrót
Dziady. Noc pierwsza - Teatr Telewizji 2.03

2 marca 2021 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na dwuczęściowe widowisko Teatru Wierszalin w reżyserii Piotra Tomaszuka - "Dziady. Noc pierwsza" i "Dziady. Noc druga.".

„Dziady” z Teatru Wierszalin wyrosły z kultury podlaskiej, w której współbytują chrześcijanie przynależący do różnych Kościołów, przede wszystkim wschodnich. Szczególnie jest to widoczne w przedstawieniu Piotra Tomaszuka, który – wydaje się – bardzo świadomie, podążając za treścią dramatu, jednocześnie zrezygnował z „przepełnionego guślarstwem obrzędu świętokradczego”, będącego podstawą II części dramatu Adama Mickiewicza. Z kolei część IV, uważana jest często przez badaczy romantyzmu za prawdziwie wstrząsającą opowieść o miłości szalonej, w której ukazane jest zjawisko śmierci, także tej potępionej, samobójczej. Kluczowe jest pytanie o status ontologiczny Gustawa, który jest ni to przybyszem z przeszłości, ni to upiorem ze snu, nawiedzającym zdezorientowanego Księdza i absorbującym jego uwagę. O tym opowiada jedna strona dyptyku z Teatru Wierszalin, czyli „Noc pierwsza”.

Z kolei „Noc druga” koncentruje się na III części dramatu Mickiewicza, który rozgrywa się pośród więźniów, w upiornym wnętrzu, gdzie szczątki ludzkie tańczą z żywymi. Reżyser umuzycznił swoje przedstawienie, włącznie z figurą wędrownego, typowo słowiańskiego dziada, a także nasycił partiami chóru, które przypominają swym charakterem misteria. Gustaw-Konrad to męczennik w opętańczym szale, w którego krzykach i wołaniu, da się słyszeć tęsknotę za prawdziwą miłością i wolnością jednostki, w świecie prześladowanym przez tyranów. Spektakl Tomaszuka powstał w oderwaniu od estetyk popkultury, które często narzucają swoje barwy i zwyczaje współczesnym praktykom teatralnym.

Szczegóły:
Autor: Adam Mickiewicz
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Realizacja tv: Józef Kowalewski
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas
Obsada: Rafał Gąsowski (Gustaw), Dariusz Matys (Ksiądz), Katarzyna Wolak, Monika Kwiatkowska, Mateusz Stasiulewicz, Magdalena Dąbrowska (Dzieci), Piotr Tomaszuk (Guślarz), Adrian Jakuć-Łukaszewicz (Uczeń Guślarza)

Emisja: 2.03.2021, TVP Kultura, godz. 20:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi