Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Dzień gniewu PREMIERA Teatr Telewizji 25.11

powrót
Dzień gniewu PREMIERA Teatr Telewizji 25.11

25 listopada 2019 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na premierę "Dzień gniewu" - dramatu Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Występują: Radosław Pazura, Daniel Olbrychski.

Dramat o metanoi – duchowej przemianie, jakiej doświadczają ludzie w sytuacjach granicznych. Centralnymi punktami odniesienia są tradycja biblijna i odpowiedzialność płynąca z traktowanej konsekwentnie nauki chrześcijańskiej.

Akcja sztuki rozgrywa się w trakcie II wojny światowej w klasztorze gdzieś w Polsce. Do przeora klasztoru udzielającego schronienia Żydowi przychodzi jego dawny kolega z seminarium, niedoszły ksiądz a zarazem oficer gestapo. Przeor zostaje postawiony przed dylematem, czy wydać ukrywającego się Żyda i ocalić życie, czy nie ulec i narazić się na śmierć.

„Dzień gniewu” został napisany w 1962 roku przez Romana Brandsteattera, pisarza i poetę chrześcijańskiego, który w swojej twórczości realizuje przekonanie o etycznej powinności tworzenia. Akcja tej fascynującej opowieści sensacyjnej, wpisanej w formę misterium paschalnego, toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów. Jeden z ocalałych, Emanuel Blatt, otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się za murami klasztoru, pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia.

Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru a Bornem, komendantem SS – znajomymi sprzed wojny, którzy razem studiowali teologię w Rzymie. Brandsteatter, ukazując tragiczny splot zdarzeń, dotyka samej istoty wiary. W śmierci widzi zbawienie, w cierpieniu, w świadomym przyjęciu jego konieczności – najwyższy sens życia. Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest Chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.

Autor: Roman Brandstaetter
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk
Scenografia: Marcin Buśko
Kostiumy: Izabela Stronias
Muzyka: Marcin Szczyciński, Stanisław Szczyciński
Montaż: Szymon Sabarański

Obsada: Radosław Pazura (Przeor), Rafał Gąsowski (Born), Jan Marczewski (Emanuel Blatt), Natalia Rybicka (Julia Chomin), Daniel Olbrychski (Konspirator), Zbigniew Moskal, Marek Nędza, Michał Barczak, Przemysław Dakowicz (Ojcowie zakonni), śpiewacy zespołu Bornus Consort: Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski, Robert Lawaty, Mirosław Borczyński, Stanisław Szczyciński, Paweł Szczyciński (Ojcowie zakonni), Krzysztof Szczerba (Furtian), Bartosz Warwas, Piotr Kococik (Esesmani) i inni.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi