Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

dzień:noc:DZIEŃ czyli MŁYNoFF

powrót
dzień:noc:DZIEŃ czyli MŁYNoFF
Faszystowska Mać

25 listopada 2017 r. Teatr MŁYN zaprasza na spektakl pt. „dzień:noc:DZIEŃ” teatru STUDIO CZYCZKOWY zrealizowanego przez Towarzystwo Kultury Czynnej. Pokaz spektaklu jest zarazem inauguracją cyklu MŁYNoFF – okazjonalnych prezentacji ważnych spektakli spoza stolicy w wykonaniu teatrów alternatywnych.

Tematyka spektaklu odnosi się do powojennych przesiedleń na Dolnym Śląsku, widzianych z perspektywy jednostki. Autorzy koncentrują się na ludzkim aspekcie historii, nie oceniając bohaterów, ale przyglądając się ich realnemu życiu. Subtelne, delikatne, psychologiczne aktorstwo oraz oparty na relacjach świadków historii tekst spektaklu w reżyserii Jerzego Weltera to teatr ważny, zadający pytania o naszą przeszłość, a zarazem odnoszący się do współczesnych konfliktów i dyskusji, m.in. wokół tematu masowych migracji i tożsamości ludności napływowej.

Rok 1945. Przez Dolny Śląsk przetoczyła się II Wojna Światowa. Teraz nastąpi niemal całkowita wymiana ludności. Tylko nieliczni dotychczasowi mieszkańcy tu pozostaną. Przesiedlenia – Niemcy wyjadą, Polacy przyjadą. Ziemie Odzyskane. Tyle wiemy z lekcji historii. Szczegóły zostały przez minione dziesięciolecia wymiecione ze zbiorowej świadomości. Nie pamiętamy jak to się odbyło, ile czasu trwało. Nie wiemy jak dotknęło to pojedynczych osób – ile krzywd i ile radości doznali pojedynczy ludzie. Wspomnienia Wojciecha Szczeciniaka, spisane przez jego wnuka Łukasza Kazka, dotyczą czasu II Wojny Światowej. Ukazują dramatyczne przeżycia związane z ucieczką z „wywózki” na roboty do III Rzeszy, osadzeniem w Auschwitz-Birkenau i ponowną wywózkę na roboty. Przywołują jednak przede wszystkim czas osiedlania się Polaków na Dolnym Śląsku w latach 1945-1947. Postać wyłaniająca się ze wspomnień Szczeciniaka jest w pewien sposób reprezentatywna dla grupy Polaków zasiedlających ziemie zachodnie. Bohater zmuszony przez okoliczności do mieszkania z Niemcami pod jednym dachem przez długie dwa lata nie kryje do nich niechęci. Zawłaszczenie ich mienia traktuje jako oczywistą minimalną rekompensatę za doznane w czasie okupacji niemieckiej krzywdy. Jednocześnie wyraźnie pokazuje granice, poza które nie posuwa się w szabrowaniu oraz potrafi w owym trudnym czasie dostrzec w niektórych Niemcach ich człowieczeństwo i ludzką uczciwość. Mierzy się z traumą współistnienia z niedawnym wrogiem w warunkach pokoju. Jak długo trwał proces wymiany ludności, jak długo Polacy i Niemcy mieszkali wspólnie, często pod jednym dachem? Jak układały się w tym czasie ich wzajemna relacje? Jak przebiegała podróż Niemców do przyszłych miejsc zamieszkania? I wreszcie – kiedy Niemcy opuścili swoje dotychczasowe siedziby? W jakim sposób nieliczni pozostali? W poszukiwaniu materiału do drugiej części rozmawialiśmy z wieloma osobami, których przodkowie byli Niemcami i postanowili zostać w Polsce. Sytuacja polityczna lat czterdziestych i pięćdziesiątych zmusiła tych ludzi do wtopienia się w żywioł napływowy, polski. Przy tworzeniu spektaklu nie skupialiśmy się na problemie słuszności czy niesłuszności wysiedleń. To zostało omówione gdzie indziej – w wielu książkach, artykułach prasowych, dyskusjach. Próbowaliśmy spojrzeć na ten czas oczami cywilnych Niemców, którzy wówczas całkowicie poddali się wyrokom historii i skupili na praktycznej stronie przesiedleń. Doznali przy tym skrajnych trudności, z wieloma wypadkami śmierci włącznie. Praktyczna strona przesiedleń wpisuje się w bardziej uniwersalny współczesny dyskurs dotyczący migracji i związanej z nim tożsamości emigrantów i kolejnych pokoleń – co to znaczy „być u siebie”.

TYTUŁ SPEKTAKLU: dzień:noc:DZIEŃ

część 1 - Faszystowska Mać
scenariusz: Jerzy Welter, na podstawie książki Łukasza Kazka Faszystowska Mać, występuje: Piotr Rogaliński
część 2 - Być u siebie
scenariusz: Aleksandra Kugacz, Jerzy Welter, występuje:Aleksandra Kugacz, reżyseria: Jerzy Welter
Premiera: 18 grudnia 2016 w Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu

25 listopada 2017 godz. 18:00
Teatr MŁYN, Scena na Poddaszu SCEK,
ul. Jezuicka 4, Stare Miasto,
Warszawa

Bilety:
40/35zł, po uprzednim dokonaniu rezerwacji
15 zł – dla grup min. 5 osób
rezerwacje@fundacjamlyn.pl tel. 519 672 356

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi