Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Festiwal MY Mieszczanie

patronat TerazTeraz
powrót
Festiwal MY Mieszczanie
Festiwal potrwa od 28.02-15.03.2015

28 lutego 2015 roku rozpocznie się Festiwal „My, mieszczanie”,organizowany przez Komunę// Warszawa, na którym dowiemy się na ile mieszczańskie wartości są nam bliskie? Podczas imprezy będzieMY mieli szansę obejrzeć trzy różne spektakle oraz debaty o współczesnej klasie średniej. Cykl objęty został patronatem TerazTeatr.pl

Mieszczanie stali się u nas formacją dominującą. Tymczasem wciąż nie są tematem ani dla socjologów, ani dla artystów. Nie mamy zbyt wielu tekstów opisujących doświadczenie współczesnych polskich mieszczan, nie mamy przedstawień, filmów, wystaw – mówi kurator Tomasz Plata. Diagnoza ta stała się punktem wyjścia interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, obejmującego, poza przedstawieniami teatralnymi, badania socjologiczne i historyczno-kulturowe. Na program festiwalu „My, mieszczanie” składają się debaty i trzy spektakle, które na różne sposoby poruszają tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej – wszystkie wydarzenia od 28 lutego do 15 marca w siedzibie Komuny// Warszawa.

Każde z przedstawień oparte jest na jednym z ważnych tekstów kultury, dotyczących doświadczenia mieszczańskiego – i proponuje jego krytyczną lekturę, przewrotną interpretację. Festiwal otworzy spektakl nominowanej do Paszportów Polityki 2014 reżyserki Weroniki Szczawińskiej TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA. Powszechnie znana i lubiana saga Małgorzaty Musierowicz rozłożona zostanie na części pierwsze i przekształcona w brawurowy koncert rockowy. W PIGMALIONIE Wojtka Ziemilskiego nie zobaczymy łzawej historii o dziewczynie z ludu wykształconej przez szlachetnego profesora na prawdziwą burżujkę. Czerpiąc ze słynnej powieści George’a Bernarda Shawa, reżyser proponuje opowieść o treningu, który musi przejść każdy z nas, aby móc uczestniczyć w kulturze. Ostatni spektakl festiwalu, TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI, w reżyserii Grzegorza Laszuka, inspirowany jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville’a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodzącą się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w słynnej książce „O demokracji w Ameryce”, pozostaje aktualna we współczesnej Polsce.

FESTIWAL „My, mieszczanie”:

TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA
reż. Weronika Szczawińska
28.02. 2015, 1.03. 2015, g. 19.00


PIGMALION
reż. Wojtek Ziemilski
7-8.03.2015, g. 19.00

TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI
reż. Grzegorz Laszuk
14-15.03.2015. g. 19.00


Komuna// Warszawa, ul. Lubelska 30/32, Warszawa
bilety: 20 - 30 zł, rezerwacja: rezerwacja@komuna.warszawa.pl

Patronat medialny nad festiwalem sprawują: Gazeta Stołeczna, TOK FM, Aktivist, Zwykłe Życie, Nowa Warszawa, O.pl Polski Portal Kultury, Magazyn Purpose, Mówią Na Mieście, Teraz Teatr, e-teatr.pl. Didaskalia, Notes na 6 tygodni.

„My, mieszczanie” to wspólny projekt Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Komuny// Warszawa.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi