Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Festiwal Szajna-Grotowski-Kantor 2021

powrót
Festiwal Szajna-Grotowski-Kantor 2021

Po trzech latach przerwy powraca festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”. Jest to przedsięwzięcie poświęcone Jerzemu Grotowskiemu, Tadeuszowi Kantorowi i Józefowi Szajnie, trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Dziedzictwo trzech wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: Ziemia – Dom – Duch. To nawiązanie do tytułu ostatniej książki prof. Zbigniewa Osińskiego „Ziemia – duch- Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim”, której promocja odbędzie się podczas festiwalu.
Żyjemy w czasach kryzysu cywilizacyjnego, stare wartości się zdewaluowały, nowe nie spełniają swoich zadań i powodują rozdarcie w duszy człowieka. Idąc za myślą przewodnią festiwalu zaprosiliśmy spektakle, które w swojej treści lub formie zadają pytania: o miejsce człowieka na ziemi, jego duchową egzystencje i walkę o wewnętrzną wolność.

Po raz pierwszy festiwal odbywa się w terminie wakacyjnym. Dlatego też zmieniamy nieco charakter „Źródeł Pamięci” i proponujemy widzom więcej wydarzeń plenerowych. Wśród nich zobaczymy: happening „Gość specjalny” grupy Latający Cyrk Kantorowi, Teatr Brama w „Ghost dance” przywoła symbolicznie indiański rytuał w obronie wymierających wartości, a Arti Grabowski w „Raporcie panika” przewrotnie wyprowadzi nas na manowce stereotypowych przywar, oceany fobii i bagna hipokryzji.

Na scenie „Maski” będziemy mogli zobaczyć „Gęstość zaludnienia” Teatru Kana ze Szczecina oraz „Warunki zabudowy” duetu Szumski-Grabowski. Pierwszy, to chóralna opowieść badająca kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, z kolei druga propozycja to projekt z pogranicza teatru plastycznego i performansu: artystów połączyła fascynacja teatrem absurdu, surrealistami i Tadeuszem Kantorem, na scenie królować będą kwadrat i linia, metaforycznie przedstawiające plac i mur.

O tym jak ważny jest dom i ziemia, gdzie się rodzimy opowiadają aktorzy Teatru Przedmieście w spektaklu „ Kiedyś Ci opowiem…”. Osobista opowieść o człowieku wpisana w historyczny kontekst wydarzeń i zmian społecznych zyskuje wymiar uniwersalny.

„Źródła Pamięci” wzbogacają także wydarzenia towarzyszące: czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu”, spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny oraz spotkania z reżyserami i aktorami.


PROGRAM:
„Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor”
Rzeszów, 11-14 sierpnia 2021

11 sierpnia (środa)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 Latający Teatr Kantorowi „GOŚĆ SPECJALNY” (happening)
20.00 Teatr Przedmieście „KIEDYŚ CI OPOWIEM…”

12 sierpnia (czwartek)

Plac Cichociemnych/Przejście 2001
12.00 Spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny, prowadzenie: Jerzy Fąfara

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
18.00 Teatr Kana „GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA”

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
20.00 Arti Grabowski „RAPORT PANIKA” (plac przed teatrem)


13 sierpnia (piątek)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza13
16:00 Czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu”
w wykonaniu aktorów Teatru Maska oraz spotkanie z autorką.

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 Teatr Przedmieście „KIEDYŚ CI OPOWIEM…”
20.00 Teatr Brama „GHOST DANCE” (plac przed teatrem)

14 sierpnia (sobota)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
12.00 Spotkanie wokół książki Zbigniewa Osińskiego „Ziemia- Duch- Reduta.
Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” z udziałem Katarzyny Osińskiej;
prowadzenie: Tadeusz Kornaś

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
18.00 Arti Grabowski/Zbigniew Szumski ”WARUNKI ZABUDOWY”


Zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi