Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT 2024

powrót
Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT 2024

Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT 2024
20 kwietnia – 1 czerwca 2023

Festiwal w nowej odsłonie – silnie związany z charakterem miasta i instytucji, które go tworzą, wyrastający z potencjału „wolnościowego” Szczecina i autorskich dróg teatralnych Teatru Współczesnego i Teatru Pleciuga. Jednocześnie zachowujący ideę Kontrapunktu – ideę sprzeczności, ścierających się form. To będzie tożsamość festiwalu – zderzenie formy w bardzo różnorodnej formule.

Konkurs formy – po raz pierwszy w Polsce tak duży festiwal organizowany wspólnie przez teatr lalek i teatr dramatyczny rozpocznie się międzynarodowym konkursem formy.

W ramach konkursu zostaną pokazane najlepsze polskie i zagraniczne realizacje, interesujące ze względu na operowanie formą – od spektakli dramatycznych, lalkowych, tanecznych po pantomimę, łączące teatr, sztuki wizualne i muzykę. Zaprezentujemy zarówno wielkie superprodukcje, jak i mniejsze, kameralne spektakle.

Jury, które wyłoni najlepsze spektakle w nurcie konkursowym, będzie interdyscyplinarne, złożone z przedstawicieli różnych środowisk, nie tylko artystycznych. Ponieważ sztuka ma ogromną wartość społeczną, obrady jury będą jawne i otwarte dla publiczności. Transparentność, szacunek, otwartość dyskusji – tego powinna uczyć kultura i chcemy pokazać, że to jest możliwe.

Transparentne będą również zasady wyboru przedstawień do konkursu dokonanego przez selekcjonerki i selekcjonerów: Jakuba Skrzywanka i Agatę Kołacz (Teatr Współczesny) oraz Tomasza Lewandowskiego i Henryka Mazurkiewicza (Teatr Pleciuga).

Arcy?dzieła i Arcy?dzieła Junior – szczecińska publiczność będzie miała okazję zobaczyć nagradzane spektakle oraz wydarzenia performatywne, polskie i zagraniczne, przeznaczone dla widzów dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Pokazom będą towarzyszyły rozmowy problematyzujące, próbujące określić, czy i dlaczego dane dzieło można uznać za „arcydzieło”.
Nie chcemy nazywać tego nurtu mistrzowskim, zależy nam na rozmontowywaniu hierarchicznych struktur.
Koprodukcje festiwalu – dwie premiery: Teatru Współczesnego i Teatru Pleciuga, które wzmocnią markę Kontrapunktu.

Edukacja – festiwal ma mieć walor edukacyjny, kształtujący teatralny odbiór nie tylko młodego widza (przyszłego odbiorcy sztuki, być może recenzenta), ale również skierowany do całych rodzin.

Planujemy również organizację kontrapunktowego wolontariatu, a także ścisłą współpracę działów edukacji teatralnej.

Wydarzenia festiwalu:
- społeczne otwarcie – szereg działań miejskich zespołu Teatru Współczesnego w interakcji z mieszkańcami Szczecina
- międzynarodowy konkurs formy,
- nurt Arcy?dzieła,
- premiery festiwalu,
- nurt Arcy?dzieła Junior,
- festyn zamykający festiwal przygotowany przez Teatr Lalek „Pleciuga”.

Zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi