Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji 2024

powrót
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji 2024

Zbliża się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry"

Mieszkańcy Sopotu i Trójmiasta, po trzech latach przerwy, ponownie będą mogli uczestniczyć w festiwalu prezentującym dorobek Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w minionym sezonie. „Dwa Teatry” odbędą się w dniach 22-24 czerwca 2024 r.

Głównym punktem tegorocznego programu Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024 będą będą pokazy konkursowych spektakli i słuchowisk, które odbędą się w Multikinie (wstęp wolny), a także szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkania z gwiazdami, koncerty, warsztaty dla dzieci. Jak co roku, na festiwalu przyznane zostaną Wielkie Nagrody dla aktorki i aktora za całokształt pracy w teatrze radiowym i telewizyjnym oraz specjalne nagrody 70-lecia Teatru Telewizji, którymi uhonorowani zostaną twórcy o szczególnych zasługach: Olga Lipińska i Jerzy Antczak. Festiwal „Dwa Teatry” odda również hołd Adamowi Hanuszkiewiczowi w setną rocznicę jego urodzin, a także Witoldowi Gombrowiczowi – rok 2024 jest rokiem autora „Ferdydurke”. 24 czerwca, podczas gali w hotelu Sheraton, poznamy laureatów nagród w konkursie radiowym i telewizyjnym. Gala będzie transmitowana w TVP Kultura i TVP Gdańsk.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” to największe doroczne święto sceny telewizyjnej i radiowej, zapoczątkowane w 2001 r. i realizowane wspólnie przez Telewizję Polską oraz Polskie Radio. Wydarzenie jest okazją do zapoznania się ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję, a także do uhonorowania laurami najważniejszych twórców i tytułów.

Festiwal ma formułę konkursową – dwa zespoły jury oceniają zwyczajowo w dwóch konkursach słuchowiska radiowe oraz spektakle telewizyjne. Przyznają Grand Prix dla najlepszych tytułów, a także nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach artystycznych i zawodowych.

Od 2006 r. w trakcie jego trwania przyznawane są także dwie prestiżowe Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji (w zeszłym roku nagrodę tę otrzymali Zofia Kucówna oraz Krzysztof Wakuliński, a w przeszłości m.in. Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Piotr Fronczewski, Anna Seniuk, Janusz Gajos, Anna Polony, Jerzy Trela). W tym roku podczas tzw. MAŁEJ GALI zostaną wręczone aż cztery nagrody: dwie Wielkie Nagrody za dorobek aktorski dla Joanny Szczepkowskiej i Adama Ferencego i dwie Nagrody Specjalne na 70-lecie Teatru Telewizji; te ostatnie przyznano wybitnym twórcom telewizyjnej sceny – Oldze Lipińskiej oraz Jerzemu Antczakowi.

Od początku istnienia festiwal ma charakter otwarty, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. „Dwa Teatry” to nie tylko konkurs i pokazy spektakli, lecz także okazja do spotkań, udziału w warsztatach, koncertach i innych programach specjalnych kierowanych do odbiorców w każdym wieku; to również sposobność do przeprowadzenia twórczych rozmów z artystami, słuchaczami i widzami radiowej oraz telewizyjnej sceny. Ponadto jest to też okazja zarówno do podsumowania minionego sezonu, jak i do dyskusji o przyszłości Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.

Edycja tegoroczna będzie już dwudziestą trzecią z kolei. Po trzech latach przerwy festiwal wraca do Sopotu, gdzie odbywał się przez pierwszych osiemnaście lat. XXIII edycja festiwalu odbędzie się w Sopocie, w dniach 22-24 czerwca 2024 r.

źródła

Sopot.pl

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi