Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Finał European Opera-directing Prize w Poznaniu

powrót
Finał European Opera-directing Prize w Poznaniu
półfinał EOP

19 stycznia 2020 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się finał prestiżowego konkursu European Opera-directing Prize (EOP). Trzy zespoły finalistów wyłonione z wcześniejszych etapów zaprezentują koncepcję inscenizacji „Strasznego dworu” Moniuszki. W jury najważniejsze nazwiska świata opery – David Pountney (reżyser, miłośnik i popularyzator opery polskiej za granicą), Carolin Wielpütz (dyrektor artystyczna opery w Bonn), Ulrich Lenz (dramaturg berlińskiej Komische Oper). Jury przewodniczy Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu – Renata Borowska-Juszczyńska.

Konkurs European Opera-directing Prize odbywa się od 2001 w cyklu dwuletnim, organizatorami są stowarzyszenia Camerata Nuova oraz Opera Europa. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki działalności mecenasów – Armina i Marji Kretschmar. Konkurs to niezwykła szansa dla młodych twórców na zaprezentowanie swoich umiejętności przed autorytetami z branży, uzyskanie cennych uwag i zdobycie doświadczenia. To często początek międzynarodowej kariery. Laureaci poprzedniej edycji – Karolina Sofulak i Gerard Jones – realizują spektakle w wiodących teatrach, m.in. Opera Holland Park czy Royal Opera House. W Poznaniu Sofulak zrealizowała w lutym 2019 „Fausta”, a inscenizacja „Manon Lescaut” Gerarda Jonesa zwieńczy bieżący sezon.

Teatr Wielki w Poznaniu jest znany z innowacyjnych inscenizacji operowych i szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej. Rok 2019 był czasem popularyzacji twórczości patrona teatru Stanisława Moniuszki. Zespół opery zaprezentował koncertowe wykonanie „Halki” w Filharmonii Berlińskiej, entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodowe media i publiczność, nowatorska realizacja „Parii” w reżyserii Grahama Vicka została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki. Dzięki staraniom dyrekcji i członkostwu w stowarzyszeniu Opera Europa poznański teatr jest coraz bardziej widoczny na operowej mapie Europy.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi