Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Finał GND 2021 i Festiwal R@port już we wrześniu

powrót
Finał GND 2021 i Festiwal R@port już we wrześniu

W dniach 23-26 września 2021 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja, finał 14 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę w oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 206 sztuk. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. Pięć najlepszych sztuk zobaczymy w formie inscenizowanych czytań. Spośród nich Kapituła w składzie: Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wyłoni laureata. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Dorota Ignatjew.

HARMONOGRAM:
23 września 2021
g. 16.45 Jarosław Jakubowski BANALNA HISTORIA reż. Franciszek Szumiński

24 września 2021
g. 16.45 Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI reż. Katarzyna Minkowska

25 września 2021
g. 15.45 Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY reż. Radek Stępień
g. 17.45 Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ reż. Anna Gryszkówna

26 września 2021
g. 15.45 Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK reż. Paweł Świątek
g. 20.00 Gala Finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Szczegółowy repertuar poznamy we wrześniu www.teatrgombrowicza.art.pl

Na czytania GND wstęp wolny/ obowiązują wejściówki/ po każdym z czytań rozmowę z autorką lub autorem sztuki prowadzi Łukasz Drewniak

- Tegoroczna edycja Festiwalu R@Port (połączona, jak zawsze, z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) będzie miała z konieczności ograniczony przebieg - mówi Jacek Sieradzki dyrektor programowy Festiwalu. - Powodem tego stanu jest ograniczenie dotacji Urzędu Miasta Gdyni. Dzięki subwencji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, udało się zaplanować pokaz czterech ważnych inscenizacji polskiej literatury współczesnej, co zawsze było istotą R@Portu. Niestety ze względu na ograniczony repertuar i na brak funduszy nie było możliwości nadania Festiwalowi tradycyjnego charakteru konkursu – powołania profesjonalnego jury, przyznania Grand Prix i mającej już swoją wagę Nagrody Publiczności. W tej sytuacji zmiana nazwy Festiwalu (R@Port EPIZOD) była z jednej strony uczciwym przedstawieniem sytuacji widzom Festiwalu, a z drugiej wyrażeniem nadziei, że sytuacja jest przejściowa, a kolejna edycja będzie miała już tradycyjny, tygodniowy i konkursowy charakter.

Zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi