Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Finał Młody Tancerz Roku 2019

powrót
Finał Młody Tancerz Roku 2019

TVP Kultura zaprasza na wielki finał kolejnej edycji prestiżowego Konkursu Młody Tancerz Roku, współorganizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4 i 11 czerwca 2019 na antenie TVP Kultura widzowie mogli oglądać zmagania półfinałowe 14 młodych tancerzy. Jury złożone z autorytetów w dziedzinie tańca, w składzie: prof. dr hab. Aleksandra Dziurosz (Instytut Muzyki i Tańca), wybitny choreograf Jacek Przybyłowicz oraz światowej sławy polski tancerz Wiesław Dudek wybrali najlepszych 6 uczestników, którzy zakwalifikowali się do finału.

Są to:
1. Gabriela Dąbek - OSB Bytom
2. Dominika Woszek - OSB Bytom
3. Kasper Górczak - OSB Łódź
4. Łukasz Bałoniak - OSB Warszawa
5. Nikola Dworecka - OSB Warszawa
6. Julia Ciesielska - OSB Gdańsk.

BIO TANCERZY:

Łukasz Bałoniak
18-letni Łukasz Bałoniak uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, obecnie uczy się w OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie.
Dokształcał się na warsztatach tańca klasycznego u Javiera Torres Lopeza i w Szkole Tańca i Baletu Fouette. W 2015 i 2016 roku występował jako solista w balecie Dziadek do Orzechów w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego – w 2019 roku zdobył tam trzecią nagrodę w kategorii taniec klasyczny w grupie starszej chłopców. Jest laureatem VII Ogólnopolskich Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy i stypendystą Stowarzyszenia Wiedza – Kultura – Pomoc (2016). Otrzymał dwie nagrody za szczególne osiągnięcia w technice tańca klasycznego na Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy (2014, 2016). W 2018 i 2019 roku brał udział w projekcie Młody Duch Tańca. Występował w Romeo i Julii oraz Jeziorze łabędzim w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Naïs w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Oprócz tańca i muzyki, interesują go sztuka, podróże i kinematografia.

Julia Ciesielska
17-letnia Julia Ciesielska z Giżycka uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.
Brała udział w letnich kursach baletowych w Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Studiu Tańca Artistic i w Letniej Szkole Artystycznej w Koszęcinie. Otrzymała drugą nagrodę w kategorii tańca współczesnego w młodszej grupie dziewcząt oraz wyróżnienie za interpretację choreografii Inside do muzyki O. Arnoldsa na XXI Ogólnopolskim Konkursie Baletowym im. Wojeciecha Wiesiołłowskiego (2019), a także stypendium artystyczne Fundacji Balet w XII Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy (2019). Rok wcześniej wyróżniono ją w kategorii Young Talent na II Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. George’a Balanchine’a w Gruzji. Zdobywała również nagrody w mistrzostwach International Dance Organisation.

Ewelina Cieśla
Ewelina Cieśla ma 20 lat. Studiuje na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu), na kierunku aktor-tancerz.
W ramach programu Erasmus na rok 2019/2020 zakwalifikowała się na wymianę do Codarts Rotterdam Dance Academy (Holandia). W kolejnym roku szkolnym weźmie udział w półrocznej wymianie z Beijing Dance Academy (Chiny).
W 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii solowej na Festiwalu Tańca Intermedium w Krośnie. W 2015 i 2016 roku zdobyła drugą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego Kontrasty w Mielcu.
Występowała w Zespole Tańca Współczesnego STRECZ i Zespole Tanecznym Kleks. Zna między innymi polską technikę tańca współczesnego, floorwork, technikę Marty Graham, technikę José Limóna, taniec klasyczny, breakdance, hip-hop i taniec do muzyki house. Brała udział w wielu warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli.
Ewelina interesuje się także neurokognitywistyką i anatomią, malarstwem oraz piłką nożną i siatkową.

Gabriela Dąbek
19-letnia Gabriela Dąbek pochodzi z Kielc. Uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.
Praktyki sceniczne odbyła w Operze Śląskiej, w spektaklach Dziadek do Orzechów, Pan Twardowski, The Beatles&Queen. Również w Operze Śląskiej występowała na Międzynarodowych Galach Baletowych. W 2015 roku wzięła udział w warsztatach baletowych w John Cranko Shule.
Tańczyła w choreografii Contact Fabrik Bartłomieja Malarza, nagrodzonej pierwszym miejscem na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym dla Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej w Bytomiu 2018. Jako solistka występowała w projekcie Młody Duch Tańca (2017-2018). Współpracowała z takimi choreografami jak Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Kozielska czy Anna Nowak.
Jest finalistką Ogólnopolskich Spotkań Młodych Tancerzy w Bytomiu (2017) i zwyciężczynią XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2019) w kategorii tańca klasycznego w starszej grupie dziewcząt. Otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy w Szczecinie oraz zaproszenie na Miami International Ballet Competition (2019). Brała też udział w Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Pilźnie (2018).

Nikola Dworecka
17-letnia Nikola Dworecka kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Wcześniej uczyła się w Klubach Gimnastyki Artystycznej w Londynie i w Warszawie.
Jest laureatką wielu nagród w zawodach w gimnastyce artystycznej – zdobyła pierwsze miejsca w Pecs Cup na Węgrzech (2012), Bałtyckiej Perle (2013), Legia Cup (2013), drugie miejsce w London Cup (2011) i trzecie miejsce w Mistrzostwach Warszawy (2014). Otrzymała nagrodę w VII Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu (2016). Zajęła pierwsze miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Baletowym im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2019) w kategorii tańca klasycznego w grupie średniej dziewcząt i drugie miejsce w grupie młodszej w 2017 roku. Jest stypendystką Fundacji Balet (nagroda w Konkursie Złote Pointy 2019).
Brała udział w warsztatach baletowych w Stuttgarcie, Monachium i Gdyni. Występowała w balecie Don Kichot w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie. Oprócz tańca, interesuje się sportami olimpijskimi, muzyką, aktorstwem, kuchnią i podróżami.

Kasper Górczak
17-letni Kasper Górczak uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Jest laureatem stypendium artystycznego Fundacji Balet w Szczecinie (nagroda IX i XII Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy 2016 i 2019), stypendium artystycznego – nagrody specjalnej Vladimira Issaeva (XII Złote Pointy), stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego (2017, 2019), stypendium Zawodowcy w łódzkim (2018/2019) oraz stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
Zajął pierwsze miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku, w kategorii tańca klasycznego w grupie w młodszej, a następnie grupie średniej chłopców (2017, 2019). W VI Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Pilznie w kategorii junior zdobył drugą nagrodę, dwukrotnie wygrał Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie. Zdobył także nagrodę na VII Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu.
Zdobył wiele nagród za taniec towarzyski: w konkursach w Wejherowie, Łodzi, Koninie, Opolu Lubelskim, Nowej Soli, Lublinie, Łomiankach, Rybniku, Radoszynie, Rędzinach, Pruszkowie, Poraju a także w Hradcu Králové (Czechy). Zajął pierwsze miejsce i otrzymał tytuł Mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich w Mistrzostwach Polski w Tańcach Latynoamerykańskich Ciechocinek Cup.
Występował na Gali Baletowej Teatru Wielkiego w Łodzi, na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, w Filharmonii Łódzkiej, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i Akademii Muzycznej w Łodzi. Dwa razy brał udział w projekcie Młody Duch Tańca, a także w XXX Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku, Rubinstein Piano Festivalu w Filharmonii Łódzkiej, Szalonych Dniach Muzyki w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej. Dokształcał się na warsztatach tańca hiszpańskiego, współczesnego i klasycznego. Interesuje się muzyką, grą na instrumentach (gitara akustyczna, elektryczna, keyboard), astronomią, fizyką, windsurfingiem i aktorstwem.

Dominika Woszek
Dominika Woszek pochodzi z Tarnowskich Gór. W lipcu skończy 19 lat. Uczy się Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.
Występowała w Dziadku do orzechów w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz w spektaklu baletowym The Beatles and Queen w Bytomiu, Gliwicach i Warszawie. W 2018 roku wzięła udział w polsko-japońskim projekcie organizowanym przez Wiesława Dudka i Shoko Nakamurę – Młody Duch Tańca. Dzięki temu mogła wystąpić m.in. w Osace i Tokyo.
Dominika jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Bytomiu, zdobyła też wyróżnienia i stypendia na konkursach tanecznych w Gdańsku, Szczecinie, Józefowie i Koszęcinie.
Nowością w tegorocznej edycji Konkursu był czynny udział publiczności przed telewizorami – jeden z uczestników, który nie został zaklasyfikowany do finału przez Jurorów, mógł do niego wejść dzięki głosom telewidzów i internautów. Głosowanie na tzw. „dziką kartę” odbywało się w dniach 11-15 czerwca na stronie www.mlodytancerzroku.vod.tvp.pl. Najwięcej głosów zdobyła Ewelina Cieśla, i tym samym otrzymała możliwość występu i walki o prestiżowy tytuł wraz z uczestnikami wybranymi przez Jury.

W finale, który będzie transmitowany w TVP Kultura i TVP2 25 czerwca o godz. 20:00, na scenie zatańczy łącznie 7 uczestników. Po zakończeniu występów zostanie ogłoszony werdykt Jury.

Od ponad 10 lat Młody Tancerz Roku jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem telewizyjnym, promującym młode talenty, uczniów szkół baletowych, dając im przestrzeń do zaistnienia w mediach. To także trampolina do dalszej kariery, angaży w uznanych zespołach baletowych i udziału w międzynarodowych konkursach. Tak stało się w przypadku Pauliny Bidzińskiej, która ze zdobytym w 2017 roku tytułem Młodego Tancerza Roku z sukcesem reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy.

Młody Tancerz Roku 2019 – finał: TVP Kultura i TVP2, na żywo 25 czerwca (wtorek), godz. 20.00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi