Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Gala Buntowników w Łodzi

powrót
Gala Buntowników w Łodzi

11 września 2018 r. w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu "Gala Buntowników wg Agnieszki Jakimiak". Spektakl jest częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Czerwone dywany, flesze, paparazzi, oszałamiające kreacje i śnieżnobiałe uśmiechy – wielkie filmowe gale rozgrzewają umysły tłumów i portali plotkarskich. Ta jednak, będzie trochę inna. Agnieszka Jakimiak – dramatopisarka, eseistka i reżyserka przygotowuje dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus”. Jego bohaterami będą buntownicy sprzed pół wieku.

Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę, przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii – przekonuje Agnieszka Jakimiak, która nie tylko reżyseruje spektakl, ale też we współpracy z Mateuszem Atmanem współtworzy jego tekst.

Za oprawę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Łukasz Jędrzejczak – artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L'Acephale i zespołami T'ien Lai czy Alameda 5. Sama Jakimiak zasłynęła współpracą m.in. z Weroniką Szczawińską („Geniusz w golfie”, „Klęski w dziejach miasta”), Oliverem Frljiciem („Nie-Boska komedia. Szczątki”, „Klątwa”) i Anją Sušą („Krew na kocim gardle”). Ostatnio wyreżyserowała spektakl „Strach zżerać duszę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Przedstawienie powstaje w kooperacji z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W roli uczestników nietypowej gali rozdania najważniejszych nagród filmowych wystąpią: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski.

Wspólnie sprawdzimy, czy przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkot Festiwalu w Cannes w 1968 roku, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy poszły na marne. A może zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl, napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru, przez komodyfikację buntu i chęć odebrania mu wywrotowej mocy? – podkreśla reżyserka.
Premierę zaplanowano na 11 września. Kolejnego dnia odbędzie się pokaz popremierowy.

Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” jest częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 7-16 września i jest jedną z kilku propozycji sekcji teatralnej wydarzenia kuratorowanej przez Agnieszkę Zawadowską. Festiwal odwołuje się do wielokulturowych tradycji Łodzi – miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości oraz do jej współczesnej otwartości. Hasłem tegorocznej edycji jest Kultura buntu, rozumiana jako wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata, wyrażanej przez różne formy działalności artystycznej. Program festiwalu obejmuje również propozycje muzyczne, edukacyjne oraz działania w przestrzeni miejskiej. Jego szczegóły mają zostać ogłoszone pod koniec czerwca.

Szczegóły:
REALIZACJA:
Reżyseria, dramaturgia i tekst: Agnieszka Jakimiak
Koncept, scenografia, dramaturgia i tekst: Mateusz Atman
Muzyka i oprawa dźwiękowa: Łukasz Jędrzejczak
Choreografia: Jan Sobolewski
Kostiumy: Julia Porańska

OBSADA:
Monika Buchowiec
Kamila Salwerowicz
Sławomir Sulej
Beata Kolak
Konrad Michalak
Przemysław Dąbrowski

11 września 2018 r. godz. 19:00
Teatr Nowy w Łodzi
ul. Zachodnia 93
90-402 Łódź

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi