Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Gałązka rozmarynu - premiera w Bielsku-Białej

powrót
Gałązka rozmarynu - premiera w Bielsku-Białej
"Gałązka rozmarynu", reż. Jan Nowara, Teatr Polski

Już jutro, w sobotę 17 listopada 2018r. kolejna premiera na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - "Gałązka rozmarynu" w reż. Jana Nowary.

„Gałązka rozmarynu” to jeden z hitów scenicznych przedwojennego teatru. Tekst Zygmunta Nowakowskiego, sławiący czyn Legionów Polskich i postać Marszałka Piłsudskiego z oczywistych względów nieobecny na scenach po 1945 roku, doczekał się kolejnych wystawień dopiero pod koniec lat 80.

Utwór jest, w dużej mierze, zapisem autentycznych wydarzeń i wspomnień frontowych samego autora. W punkcie werbunkowym w krakowskich Oleandrach spotykają się przyszli legioniści. Młodzi, gotowi do największych poświęceń, chcą walczyć o niepodległą i sprawiedliwą Polskę. To nie koturnowi bohaterowie, ale chłopcy i dziewczyny „z sąsiedztwa”, wprzęgnięci nagle w wielkie sprawy. W barwną, wyrazistą i nieodparcie zabawną (choć nie brak tu wzruszających momentów) opowieść o formowaniu się i walkach Pierwszej Kadrowej wplatają się piosenki i pieśni, znane i popularne, jak „Wojenko, wojenko...” czy „O mój rozmarynie”. Sam reżyser spektaklu Jan Nowara wspomina, że spektakl ten jest portretem zbiorowym Polaków - wygadany, wyśpiewany i wytańczony, prosto z serca.

Przypomnienie „Gałązki rozmarynu” w stulecie odzyskania niepodległości ma jednak wymiar nie tylko sentymentalny. Niech opowieść o tamtych ludziach, których dzieliły status społeczny, pochodzenie, wykształcenie, poglądy, a połączyło słowo „ojczyzna” zostanie z Państwem jeszcze długo, po wyjściu z teatru, w listopadowy wieczór 2018.

Gałązka rozmarynu
Teatr Polski w Bielsku-Białej, Duża Scena
premiera: 17-11-2018r.

Autor – Zygmunt Nowakowski
Adaptacja, dramaturgia – Jan Nowara
Reżyseria – Jan Nowara
Scenografia – Marek Mikulski, Maciej Mikulski
Muzyka, aranżacja, kompozycja – Tomasz Bajerski
Choreografia – Tomasz Dajewski
Asystent choreografa – Mateusz Wojtasiński
Przygotowanie muzyczne, akompaniament – Natalia Firlej
Obsługa multimediów – Bartłomiej Kubica

Obsada: Zofia Schwinke, Daria Polasik-Bułka, Jadwiga Grygierczyk, Jagoda Krzywicka, Maria Suprun, Piotr Gajos, Jerzy Dziedzic, Adam Myrczek, Łukasz Kaczmarek, Eugeniusz Jachym, Grzegorz Sikora, Karol Pruciak, Grzegorz Margas, Paweł Wolsztyński, Sławomir Miska, Maciej Kulig, Mateusz Wojtasiński, Michał Czaderna, Aleksander Pestyk, Kazimierz Czapla, Zbigniew Cieślar, Rafał Sawicki, Michał Zgiet, Tomasz Lorek, Tomasz Sylwestrzak, Łukasz Ecimowicz, Witold Mazurkiewicz.

Bilety w cenie 40-60 zł do nabycia w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatru.

Daty kolejnych wystawień sztuki: 18 listopada, 21-23 listopada, 11 grudnia.

Serdecznie zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi