Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Henryk Talar reżyseruje Zemstę w Białymstoku

powrót
Henryk Talar reżyseruje Zemstę w Białymstoku
Henryk Talar

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do kolejnej premiery. Spektakl „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry reżyseruje Henryk Talar.

„Zemsta” to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry. Dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku. Autor ukazał w nim zmierzch polskiej szlachty, uwidaczniając jej wady i słabostki w kreacjach głównych bohaterów. Dzięki komizmowi, „Zemsta” ma ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzieło Fredry uwidacznia ludzkie przywary, które są niezmiennie aktualne i wciąż występują w międzyludzkich relacjach.

Przedstawienie reżyseruje Henryk Talar - aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatrów oraz lektor. W 1969 ukończył krakowską PWST. Występował na deskach teatrów w Szczecinie, Kaliszu, w warszawskim Ateneum i Studio. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jako aktor jest wieloletnim współpracownikiem Teatru Polskiego Radia.

- Poznałem Henryka Talara w 2007 roku. Pracowaliśmy wtedy wspólnie przy spektaklu „Świętoszek” w reżyserii Bogdana Michalika. Cieszę się, że Pan Henryk przyjął nasze zaproszenie i ponownie gości w Białymstoku, tym razem jako reżyser. Dziękuję Prezydentowi Miasta Białegostoku oraz Radzie Miasta Białystok za zainteresowanie przedstawieniem i wsparcie finansowe – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Henryka Talar odpowiada także za adaptację sztuki. Scenografię zaprojektowała Zuzanna Talar, która wraz z Elżbietą Wysocką stworzyła również projekty kostiumów. Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Wytych-Wierzgacz. W przedstawieniu zagrają Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka i Patryk Ołdziejewski.

Produkcję „Zemsty” sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Premiera sztuki odbędzie się 24 lutego 2018 r. o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi