Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Hipnoza Teatr Telewizji 26.02

powrót
Hipnoza Teatr Telewizji 26.02

26 lutego 2024 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl pt. "Hipnoza" wg sztuki Antoniego Cwojdzińskiego w reżyserii Anny Minkiewicz. Spektakl miał premierę w 1987 roku. Występują: Joanna Żółkowska i Piotr Fronczewski.

Antoni Cwojdziński (1896-1972) był fizykiem, asystentem na Uniwersytecie Warszawskim, uczył tego przedmiotu w gimnazjum. Zafascynowany teatrem, postanowił wykorzystać scenę jako jedyną w swoim rodzaju katedrę. „Jestem pośrednikiem między wielkimi uczonymi a szerokim kręgiem odbiorców” – twierdził. Podszedł do tego zadania z rzetelnością naukowca. Studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, potem zdał egzamin aktorski, ukończył wydział reżyserii. Pod pseudonimem Antoni Wojdan występował w zespole „Reduty”. Dopiero po 10 latach terminowania w teatrze napisał pierwszą sztukę, „Teorię Einsteina” (1934), którą wystawił w „Reducie” Juliusz Osterwa.

Od 1941 roku Cwojdziński mieszkał w USA. W 1964 roku przyjechał do Warszawy i pod jego kierunkiem Teatr Współczesny przygotował „Hipnozę” z Zofią Mrozowską i Kazimierzem Rudzkim. Oboje wystąpili też w spektaklu telewizyjnym w 1967 roku. Joanna Żółkowska, odtwórczymi roli Reny w spektaklu Teatru Telewizji w reż. Anny Minkiewicz wyznała, że w nowej inscenizacji oboje z Piotrem Fronczewskim bardzo starali się, aby sztuka napisana w 1947 roku nie zabrzmiała po latach jak pastisz. Chcieli, by oddawała zarówno klimat tamtych lat, jak i czasy współczesne. Niewątpliwie takim akcentem jest uczucie, które łączy parę bohaterów. Wojenne losy rzuciły ich do Nowego Jorku.

Rena jest aktorką, uskarża się na dziwne bóle gardła i zgłasza się do lekarza (Fronczewski) na seanse hipnotyczne w nadziei, że to ją uleczy. Medycy, których wcześniej odwiedziła, w tym także prowadzący pacjentkę doktor Zachara, nie dopatrzyli się u niej żadnych dolegliwości. Doktor Jan, na którym urok pięknej i sławnej damy od dawna wywierał wielkie wrażenie, przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, wypytuje kiedy i jak objawiła się dolegliwość. Seans hipnotyczny przynosi pacjentce wyraźną poprawę. „Służbowa” znajomość lekarza i pacjentki w trakcie kolejnych wizyt przeradza się w przyjaźń, która załamuje się nagle, gdy Jan dowiaduje się, że Rena jest zaręczona z Zacharem. Cierpiący męki zazdrości doktor nie wie jednak, że aktorka ma wobec niego pewne ukryte zamiary.

Szczegóły:
Autor: Antoni Cwojdziński
Reżyseria: Anna Minkiewicz
Scenografia: Marek Lewandowski
Muzyka: Jacek Urbaniak
Zdjęcia: Henryk Janas

Obsada: Joanna Żółkowska (Rena), Piotr Fronczewski (Jan)
PREMIERA: 1987

Emisja: 26.02.2024, TVP1, godz. 21:10

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi