Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Inauguracja Roku Aleksandry Piłsudskiej

powrót
Inauguracja Roku Aleksandry Piłsudskiej

W niedzielę 26 marca 2023 r. w muzealnej Sali Paderewskiego wybrzmiały kompozycje, które być może znalazły się także na płycie winylowej jaką Józef Piłsudski przywiózł z Genewy w prezencie dla małżonki. O tym wspomniał wnuk pary Krzysztof Jaraczewski, który pokusił się o osobiste wspomnienie o babci. Dzięki temu patronka 2023 roku, którą Sejm RP uhonorował za wybitną działalność niepodległościową i społeczną, stała się bliższa zgromadzonej publiczności.

Podzielenie się opowieścią przez członka rodziny pozwoliła nawet niektórym przenieść się w czasie do londyńskiej rzeczywistości małego chłopca i jego babci.
Po wzruszającej retrospektywie estradą zawładnął wybitny polski pianista i popularyzator muzyki George’a Gershwina, Marcin Masecki. W kameralnej aranżacji otoczenia wydobył niezapomniane dźwięki z muzealnego fortepianu. Autorskie wariacje najpopularniejszych gershwinowych tematów były muzyczną ucztą zarówno dla melomanów, jak i dla osób dopiero odkrywających amerykańskiego twórcę narodowego. Marcin Masecki urzekł nie tylko poziomem wykonawstwa, ale także ekspresyjną mową ciała podczas gry i chęcią nawiązania relacji z publicznością. A temu z pewnością przysłużyła się również druga część wydarzenia, czyli rozmowa jaką z artystą przeprowadził w muzealnym Saloniku Piotr Metz. Radiowy dziennikarz muzyczny i Marcin Masecki odbyli konwersację pełną humoru i nawiązań do Georga Gershwina oraz artystycznych planów samego pianisty. Publiczność miała także możliwość zadawania pytań. Uśmiechy zadowolenia wśród publiczności, a dodatkowo pozytywne wrażenia artysty i prowadzącego, z pewnością pozwalają uznać koncert za wyjątkowo udany.
Koncert był wyczekiwanym elementem obchodów Roku Aleksandry Piłsudskiej, o czym świadczy rekordowo szybka sprzedaż biletów. Jak podkreślił Dyrektor Muzeum dr Robert Andrzejczyk, dokonania Aleksandry Piłsudskiej wciąż będą popularyzowane poprzez zróżnicowaną ofertę instytucji, w tym dedykowaną Marszałkowej podstronę internetową www.muzeumpilsudski.pl/rok-aleksandry-pilsudskiej . Zapraszamy do zapoznania się z rysem biograficznym, archiwalnymi zdjęciami i cyklem artykułów poświęconych wybranym zagadnieniom z życia Aleksandry Piłsudskiej, której sześćdziesiąta rocznica śmierci przypada 31 marca (1882-1963). Dotychczas ukazały się artykuły pt. „Z pokolenia niepokornych” o wpływie opowieści o powstaniu styczniowym na wychowanie Aleksandry, pt. „Towarzyszka Ola” o jej działalności „wywrotowej”, oraz artykuł pt. „Ja, zacięta feministka”.


Jeśli w debacie publicznej pojawia się Aleksandra, to najczęściej w kontekście małżonka, Józefa Piłsudskiego. Jest to jednak cząstka z mozaiki jej życia, dlatego Muzeum będzie publikować dodatkowe materiały raz w miesiącu, aby wykazać jak szeroka i wartościowa była jej działalność niepodległościowa i społeczna. A ta może okazać się nie tylko zaskakująco aktualna, ale również inspirująca. Wszystkie artykuły będą archiwizowane w wirtualnym Kufrze Aleksandry, którego nazwa wprost nawiązuje do skrzyni bagażowej, do której we wrześniu 1939 roku spakowane zostały pochodzące z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze pamiątki po Marszałku. Zostały one przekazane przebywającej na emigracji w Londynie wdowie, a po latach przedmioty te – jak i sam kufer – znalazły się na wystawie stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Kufer jest zatem symbolem trwałości i ciągłości, wyrazem misji Aleksandry, aby zachować pamięć i dziedzictwo męża. Wirtualny Kufer Aleksandry symbolizuje z kolei misję Muzeum, aby zachować pamięć i upowszechniać wiedzę o tej, która zdecydowała się podporządkować swoje życie idei niepodległości Polski.
To decyzja Aleksandry o zakupieniu letniska w Sulejówku i stworzeniu tu domu rodzinnego zaważyła na stuletniej historii miejsca, w dokładnie którym dziś znajduje się Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. I to nie jest ostatnie słowo - ani nuta – w sprawie Aleksandry.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi