Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Jerzy Gruza nie żyje

powrót
Jerzy Gruza nie żyje

Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca m.in. "Czterdziestolatka", "Wojny domowej" czy "Tygrysów Europy". Reżyser miał 87 lat. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza ps. Paweł Binke urodził się 4 kwietnia 1932 w Warszawie – polski reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy.
Był absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez większość kariery zawodowej związany z Telewizją Publiczną. Był twórcą tak popularnych seriali jak Wojna domowa, Czterdziestolatek, Pierścień i róża, Czterdziestolatek. 20 lat później, Tygrysy Europy oraz filmów fabularnych – Dzięcioł, Przeprowadzka, Motylem jestem, czyli romans 40-latka, Gulczas, a jak myślisz...

W 1983 został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Wyreżyserował na tej scenie wielkie musicalowe przeboje: Skrzypka na dachu (premiera w 1984), Jesus Christ Superstar (1987), Les Misérables (1989), Człowieka z La Manchy (1991), Żołnierza Królowej Madagaskaru (1991). Jest autorem książek: 40 lat minęło jak jeden dzień (1998), Człowiek z wieszakiem życie zawodowe i towarzyskie (2003). Był jurorem w programie Zostań Gwiazdą Filmową.

22 lipca 1964 roku z okazji 20-lecia Polski Ludowej otrzymał zespołową nagrodę państwową I stopnia za twórczość artystyczną w Teatrze Telewizji. Był również laureatem nagrody Super Wiktor, przyznanej w 1993 roku za twórczość telewizyjną. Podczas gali 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Był trzykrotnie żonaty, miał dwóch synów.

Zmarł w Warszawie 16 lutego 2020 r.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi