Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Jubileuszowe czytania w Teatrze Współczesnym

powrót
Jubileuszowe czytania w Teatrze Współczesnym

W ramach jubileuszu 70 lecia Teatr Współczesny w Warszawie rozpoczyna cykl czytań performatywnych. Pierwsze z nich odbędzie się 26 listopada na Scenie w Baraku i będzie to "Arkadia" Jerzego Zawieyskiego.

Jesienią 1949 roku upaństwowiono wszystkie teatry. W ramach tych działań zespół Teatru Kameralnego w Łodzi przeniesiono do Warszawy, do Teatru Klasycznego prowadzonego przez Marię Gorczyńską w salce parafialnej. Teatr pod wspólną dyrekcją Michała Meliny i Marii Gorczyńskiej i kierownictwem artystycznym Erwina Axera, przyjął nazwę Współczesny. W listopadzie tegoż roku odbyła się pierwsza premiera nowego teatru . Była to sztuka Leona Kruczkowskiego „Niemcy”.

Od tego wydarzenia minęło równo 70 lat. Nie wiadomo jak się to stało, bo wydaje się, że tak niedawno obchodziliśmy 60-lecie. Podczas licznych spotkań z publicznością prezentowaliśmy zapisy i nagrania zachowane w archiwach teatru. Widocznie czas dzisiaj biegnie szybciej, zwłaszcza dla siedemdziesięciolatków, więc mamy JUBILEUSZ !

Tym razem również sięgniemy do archiwum. Jak zapewne wiadomo teatr tworząc sezonowe repertuary, dokonuje wyboru sztuk spośród tytułów, które wzbudziły nasze zainteresowanie i które uznajemy za odpowiadające założeniom programowym teatru. Mówimy, że sztuki te mieszczą się w „portfelu teatru”. Oczywiście nie wszystkie doczekują się realizacji. Zajrzeliśmy do dawnych „portfeli”. Wiele tytułów nie wytrzymało próby czasu, wiele nigdzie nie było wystawianych, ale są też takie, które nie miały szans ujrzenia światła dziennego z innych powodów. Postanowiliśmy do niektórych wrócić i zaproponować naszej wiernej Widowni czytania performatywne na Scenie w Baraku.

Pierwszym tytułem jest „ARKADIA” – Jerzego Zawiejskiego. Sztuka napisana w 1953 roku, jej tekst został odnaleziony i opisany w latach osiemdziesiątych w Muzeum Literatury przez Joannę Godlewską, ale publikacji się nie doczekał. W naszym archiwum nie zachował się tekst sztuki, choć wiadomo, że autor złożył ją Erwinowi Axerowi w 1955 roku. Niestety aktyw polityczny uznał sztukę za „godzącą w ustrój”, więc pierwszy raz „Arkadia” zabrzmi na scenie dopiero dzisiaj.

Różne zdarzenia bywają koincydencyjne, ale my w teatrze mamy skłonność doszukiwania się w nich metafizyki. Sztukę napisaną w 1953 roku będziemy czytać na Scenie w Baraku, który w tym samym roku został postawiony, wówczas jako prowizoryczne pomieszczenie Biura Dyrekcji Budowy MDM-u. W dodatku miejscem akcji sztuki jest Państwowe Biuro Planowania Budownictwa. Przy okazji warto przemyśleć pojęcie prowizoryczności.

Szczegóły:
Czytanie „ARKADIA „Jerzego Zawieyskiego"
26 listopada o godz. 19.00
Teatr Współczesny w Warszawie
Scena w Baraku

Czytają: Vanessa Aleksander, Monika Krzywkowska, Marta Lipińska, Agnieszka Pilaszewska, Barbara Wypych, Leon Charewicz,
Maciej Englert, Mariusz Jakus, Szymon Mysłakowski, Sławomir Orzechowski, Borys Szyc, Jan Pęczek, Szymon Roszak, Zbigniew Suszyński, Krzysztof Wakuliński, Rafał Zawierucha.

Bilety w cenie 10 zł

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi