Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Korsarz LIVE z Teatru Bolshoi

patronat TerazTeraz
powrót
Korsarz LIVE z Teatru Bolshoi
Teatr Bolszoj prezentuje

22 października 2017 roku w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć inscenizację „Korsarz” w choreografii Mariusa Petipa z Teatru Bolshoi w Moskwie. Patronat TerazTeatr.pl

Osadzony w orientalnej scenerii balet to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. „Korsarz” to romantyczna historia miłości pirata Konrada i niewolnicy Medory. Aleksiej Ratmański i Jurij Burłaka wznawiając balet wykonali ogromną pracę studiując materiały przechowywane w muzeach i bibliotekach Moskwy, Petersburga i Paryża. Odczytali również notację oryginalnej choreografii Petipy, znajdującą się w The Harvard Theatre Collection. „Korsarz” prezentowany w Teatrze Bolszoj bazuje na wersji z 1899 roku, uzupełnionej pomysłami autorstwa Ratmańskiego i Burłaki. Zgodnie z XIX-wieczną konwencją, podczas tworzenia widowiska choreografowie często dodawali do partytury tańce pochodzące spod pióra innego kompozytora. W tym przypadku, prócz muzyki Adama, pojawią się także fragmenty autorstwa Léo Delibesa, Cesare Pugniego, Piotra von Oldenburg, Riccardo Drigo, Alberta Zabela oraz Juliusa Gerbera. W przedstawieniu bierze udział 120 tancerzy.Treść baletu
AKT PIERWSZY
OBRAZ 1
Rynek gdzieś na Wschodzie.Kupujący i sprzedający Turcy, Grecy i Ormianie tłoczą się w oczekiwaniu na zysk. Na placu znajdują się też korsarze pod wodzą Konrada. Na balkonie domu pojawia się Medora – wychowanka handlarza Izaaka. Medora i Konrad zakochują się w sobie. Nadchodzi bogaty pasza Seid, który chce kupić piękne niewolnice. Nie podoba mu się żadna z proponowanych dziewcząt, zwraca za to uwagę na Medorę. Izaak nie chce jej sprzedać, ale pasza najpierw oferuje mu olbrzymią sumę, a wreszcie grozi. Przerażoną Medorę uspokaja Konrad, mówiąc dziewczynie, że zanim zostanie zabrana do haremu, on i jego korsarze porwą ją. Tak też się dzieje, w ogólnym zamieszaniu Konrad i Medora opuszczają rynek.

OBRAZ 2
W grocie korsarzy. Mężczyźni wchodzą wraz z innymi porwanymi na rynku kobietami i Izaakiem, którego też uprowadzili. Medora prosi Konrada, aby uwolnił kobiety, które zasługują na szczęście tak samo jak ona. Konrad zgadza się, co wywołuje protesty korsarzy. Najbardziej niezadowolony jest Birbanto. Konrad i Medora tańczą, wyznając sobie miłość.
Birbanto zmusza Izaaka, by podał Konradowi kwiat spryskany usypiającą substancją. Kwiat otrzymuje Medora i sama podaje go ukochanemu. Konrad pada odurzony, a Birbanto wraz ze zbuntowanymi korsarzami uprowadza Medorę, która rani go w rękę. Konrad budzi się i podąża za nimi w poszukiwaniu ukochanej.

AKT DRUGI
OBRAZ 3
Pałac paszy Seida. Niewolnice i odaliski nudzą się w haremie. Zulma wymaga okazywania jej szacunku, ale Gulnara i inne kpią sobie z niej. Zjawia się pasza. Kobiety starają się go zabawić, ale po cichu żartują sobie z niego, szczególnie rezolutna Gulnara.
Pojawia się Izaak prowadzący Medorę. Pasza jest zachwycony. Medora prosi o zwrócenie wolności, ale bezskutecznie. Pasza obsypuje ją klejnotami, ale dziewczyna pozostaje niewzruszona.
Wchodzą wędrowni derwisze, prosząc o gościnę. Otrzymują pozwolenie na przenocowanie w ogrodzie. Kobiety tańczą, derwisze rozglądają się z ciekawością. Okazuje się, że to przebrany Konrad i jego towarzysze. Przybysze zrzucają przebrania, terroryzują paszę i plądrują pałac. Gulnara przybiega wraz z Birbanto, w którym Medora rozpoznaje mężczyznę, który uprowadził ją z groty korsarzy. Birbanto zaprzecza, ale zdradza go zraniona dłoń. Konrad chce go zabić, ale kobiety go powstrzymują. Straż pałacowa rozbraja korsarzy. Pasza tryumfuje.

AKT TRZECI
OBRAZ 4
Pasza rozkazuje przygotować swój ślub z Medorą. Dziewczyna błaga go o darowanie życia Konradowi. Seid zgadza się pod warunkiem, że Medora z własnej woli zostanie jego żoną. Korsarz chce odrzucić tę propozycję i umrzeć, ale Gulnara proponuje zakochanym pomoc w tej trudnej sytuacji.
Odbywa się wspaniały ślub paszy i Medory. Oblubienica jest okryta długim welonem, pasza wkłada jej na palec ślubny pierścień. Gdy małżonkowie zostają sami, Medora stara się zabawić paszę tańcem, ale mąż dąży do nocy poślubnej. Medora udaje przerażenie bronią, którą pasza ma przy sobie, więc mężczyzna kolejno pozbywa się pistoletu i sztyletu. Wbiega Konrad i przy pomocy ukochanej wiąże paszę. Zakochani uciekają. Pasza stara się wezwać straż, aby ścigała jego żonę. Zjawia się Gulnara i z uśmiechem pokazuje mu pierścień – to ją pasza zaślubił.

OBRAZ 5
Na statku korsarzy Konrad i Medora cieszą się swoją miłością. Tylko związany Birbanto złorzeczy. Medora, widząc to, prosi Konrada o wybaczenie dla buntownika. Birbanto zostaje uwolniony. Nadciąga burza, morze pieni się gwałtownie. Birbanto znów buntuje się przeciwko dowódcy, więc zostaje wyrzucony za burtę. Sztorm nasila się, statek rozbija się o skały. Gdy burza cichnie, księżyc oświetla skałę, na której wylądowali szczęśliwie Konrad i Medora.


Szczegóły:
22 października 2017 | niedziela | 17:00 | LIVE
Realizatorzy:
Paweł Kliniczew dyrygent
Marius Petipa choreografia
Aleksiej Ratmański, Juri Burłaka rekonstrukcja
Aleksiej Ratmański nowa choreografia
Boris Kamiński scenografia
Elena Zaicewa kostiumy
Damir Ismagiłow światło

Obsada:
Jekaterina Krysanowa jako Medora, grecka niewolnica
Igor Cwirko jako Konrad, przywódca korsarzy
Aleksiej Łoparewicz jako pasza Seid
Denis Sawin jako Birbanto, jeden z korsarzy
Nelli Kobakhidze jako Zulma, faworyta paszy
Daria Chochłowa jako Gulnara, niewolnica paszy
Gienadij Janin jako Izaak, handlarz niewolników
Andriej Sitnikow jako dozorca haremu
Anastazja Staszkiewicz i Wiaczesław Łopatin – pas de deux niewolników
Ana Turazaszwili, Elwina Ibraimowa, Ksenia Żiganszczina – pas de trois odalisek
Kristina Karasyowa i Denis Sawin – soliści w tańcu piratów
Artiom Bieliakow – solista w grand pas z wachlarzami
Daria Boczkowa, Bruna Cantanhede Gaglianone, Ksenia Kern, Eleonora Sevenard , Margarita Szrainer, Wiktoria Jakuszewa - grand pas z wachlarzami
oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut.

„Korsarza” zobaczymy w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź, Kraków, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa – Złota Tarasy, Warszawa – Ursynów, Zabrze.

Bilety:
Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Olsztyn, Zabrze:
Normalny - 35 pln,
Ulgowy (dla Uczniów i Studentów z ważną legitymacją) - 30 pln,
Senior (dla osób powyżej 60 roku życia) - 30 pln,
Grupowy (dla grupy zorganizowanej powyżej 15 osób) - 30 pln,
Szkolny (dla grupy zorganizowanej powyżej 30 uczniów) - 25 pln

Kraków, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Szczecin:
Normalny - 40 pln,
Ulgowy (dla Uczniów i Studentów z ważną legitymacją) - 35 pln,
Senior (dla osób powyżej 60 roku życia) - 35 pln,
Grupowy (dla grupy zorganizowanej powyżej 15 osób) - 35 pln,
Szkolny (dla grupy zorganizowanej powyżej 30 uczniów) - 25 pln

Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Ursynów:
Normalny - 50 pln,
Ulgowy (dla Uczniów i Studentów z ważną legitymacją) - 45 pln,
Senior (dla osób powyżej 60 roku życia) - 45 pln,
Grupowy (dla grupy zorganizowanej powyżej 15 osób) - 45 pln,
Szkolny (dla grupy zorganizowanej powyżej 30 uczniów) - 25 pln

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz online na www.multikino.pl
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Patronat TerazTeatr.pl

komentarze
comments powered by Disqus
aktualności

więcej

partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi