Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Kot jaki jest, każdy widzi. Recenzja Chorzowskich Kotów.

powrót
Kot jaki jest, każdy widzi. Recenzja Chorzowskich Kotów.
"Koty", reż. Jakub Szydłowski, Teatr Rozrywki w Chorzowie

Kot jaki jest, każdy widzi. Ale czy naprawdę zdajemy sobie sprawę co kryje się pod tym niepozornym słowem “kot”? Najnowszy musical Teatru Rozrywki “Koty” Andrew Lloyda Webbera w reż. Jakuba Szydłowskiego, w pełni odkrywa przed nami kocie tajemnice i pozwala nam dogłębnie poznać kocią naturę. I muszę przyznać, że ten broadwayowski megahit jeszcze długo po obejrzeniu tuła się po umyśle.

Trzeba powiedzieć, że jak Chorzowski Teatr Rozrywki realizuje jakiś znany musical, to można spodziewać się czegoś z najwyższej półki. I to pod każdym względem - scenograficznym, choreograficznym, muzycznym, aktorskim… Tak jest i tutaj, widać to choćby przez sam fakt jak świetnie ogląda się “Koty”, które nie są łatwym do zrealizowania musicalem, bo same w sobie nie posiadają jednoznacznej linii fabularnej. Jest to bardziej zbiór opowiastek o kotach,w których jedna historia jest tak inna od drugiej, jak tylko koty się mogą między sobą różnić. Mimo tych nietypowych niuansów spektakl przyciąga uwagę i wzrok widza za sprawą kolejnych utworów, które nie tylko świetnie brzmią ale i wyglądają po prostu oszałamiająco dzięki choreografii zrealizowanej przez duet Jarosław Staniek/Katarzyna Zielonka. Ich prace można było zobaczyć np. w poprzednim dużym spektaklu na Chorzowskiej scenie pt. “Zakonnica w przebraniu” w reż. Michała Znanieckiego czy też w bardzo dobrze przyjętych na Bielskiej scenie “Sześć wcieleń Jana Piszczyka” w reż. Wojciecha Kościelniaka oraz “Człowiek z La Manczy” w reż. Witolda Mazurkiewicza. Indywidualne występy ale także sceny zbiorowe robią naprawdę piorunujące wrażenie. Dodatkowo w tych wszystkich ruchach, pozycjach które widzimy w trakcie kolejnych występów czuć pewne kocie ruchy, kocią zwinność oraz ich indywidualizm.


"Koty", reż. Jakub Szydłowski, Teatr Rozrywki w Chorzowie / fot. Artur Wacławik

Także kostiumy (za które odpowiada Dorota Sabak-Ciołkosz) podkreślają “kotowatość” bohaterów, trzeba też przyznać, że nie są one rozbuchane, nie ociekają przepychem, bo w końcu koty są tak naprawdę zupełnie zwyczajnymi stworzeniami, więc i kostiumy bohaterów nie świecą tysiącami barw ale wyglądają wprost jak umaszczenie zwyczajnych dachowców. I jeszcze patrząc na stronę wizualną spektaklu trzeba wspomnieć o scenografii, którą wykonał Grzegorz Policiński - na scenie widzimy okolice starej fabryki poprzecinane rurami i wąskie industrialne przejścia na wysokości. Co także pasuje do naturalnego środowiska miejskich dachowców.

Tak jak już było to wspomniane, musical ten to zbiór opowiastek o kotach, każda z nich opowiada o kimś innym, przybliża nam jego sylwetkę. Jedna opowiada o starym Nestorze, przywódcy kociego rodu, inna o kotu magiku Mefistofeliksie, o teatralnym kocie Gusie, o mącącym wszędzie i szukającym kłopotów Makiawelu czy też np. pełnym życia Ram Tam Tamku. Nie zabrakło też jednego z największych przebojów tego musicalu czyli utworu “Memory”, który świetnie brzmiał w polskim tłumaczeniu.

Ciężko jest napisać cokolwiek więcej o tej sztuce nie wzgłębiając się w poszczególne występy, w poszczególne kocie opowieści. Tak naprawdę to po prostu trzeba samemu zobaczyć, samemu przeżyć ten musical. I zdecydowanie jest to rzecz warta obejrzenia!

Tomasz Sknadaj, lipiec 2022r.


"Koty", reż. Jakub Szydłowski, Teatr Rozrywki w Chorzowie / fot. Artur Wacławik

Koty
Duża Scena, Teatr Rozrywki w Chorzowie
premiera: 27-04-2022r.

muzyka: Andrew Lloyd Webber w oparciu o Old Possum`s Book Of Practical Cats
libretto: Thomas Stearns Eliot
prolog - Jellicle Songs for Jellicle Cats - materiał dodatkowy autorstwa Trevora Nunna i Richarda Stilgoe`a
Memory - materiał dodatkowy - autorstwa Trevora Nunna

tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
reżyseria: Jakub Szydłowski
choreografia: Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
scenografia i reżyseria światła: Grzegorz Policiński
kostiumy: Dorota Sabak
kierownictwo muzyczne i wokalne: Ewa Zug

asystent reżysera: Magdalena Wojtacha
asystent choreografa: Aleksandra Karch, Natalia Gajewska
asystent scenografa, kostiumografa: Magdalena Wiluś

inspicjent: Beata Jabłońska-Rakoczy

warsztat kociego ruchu: Patryk Rybarski
przygotowanie wokalne: Bartosz Listwan

Obsada: Tomasz Jedz, Wioletta Białk, Karol Drozd (gościnnie) / Maciej Kulmacz, Tomasz Wojtan / Piotr Brodziński, Joanna Możdżan, Barbara Ducka, Marek Chudziński, Mirosław Książek, Dominik Koralewski, Patryk Rybarski, (gościnnie) / Kacper Mucha (gościnnie), Dawid Pilszek, Daniel Dąbrowski, Magdalena Wojtacha, Izabela Pawletko (gościnnie), Zuzanna Marszał, Patryk Maślach (gościnnie), Rafał Talarczyk, Małgorzata Mazurkiewicz, Bartłomiej Kuciel, Beata Wojtan, Aleksandra Dyjas, Maria Pitera, Karolina Sypniewska, Łukasz Majowski, Sebastian Chwastecki, Wojciech Stawiarski, Paweł Majewski, Agnieszka Saletra, Sofiia Popova, Aleksandra Karch, Katarzyna Osuch, Krzysztof Konopka, Weronika Zięba, Kacper Mucha (gościnnie), Marek Szajnar (gościnnie) / Wojciech Stawiarski, Tomasz Wojtan / Piotr Brodziński, zespół wokalny z offu(Ewa Grysko, Anna Surma, Alicja Witomska, Dagmara Żuchnicka, Sławomir Banaś, Michał Gucma, Paweł Stefan, Przemysław Witkowicz), orkiestra Teatru Rozrywki pod batutą Michała Jańczyka / Mieczysława Ungera (gościnnie).

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi