Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Ksiądz Marek Teatr Telewizji 16.10

powrót
Ksiądz Marek Teatr Telewizji 16.10

16 października 2018 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl "Ksiądz Marek" - jeden z dramatów mistycznych Juliusza Słowackiego w reżyserii Krzysztofa Nazara. Spektakl należy do Złotej Setka Teatru Telewizji. Występują: Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka.

„Słowacki wyszedł z ich (towiańczyków) bandy poróżniwszy się z Mickiewiczem, wydał niby jakiś poemat pt. »Ksiądz Marek«, gdzie jest nie już głupim autorem, ale prawie wariatem” – pisał o najnowszym dziele nielubianego przez siebie poety Stefan Witwicki, przyjaciel Mickiewicza. Sam wieszcz w wykładach paryskich zarzucił autorowi „Księdza Marka”, że świętokradczą ręką „rozprasza ognistą koronę, otaczającą tak czcigodną głowę” świątobliwego męża, będącego wcieleniem ducha czystego i potężnego. Potem obraził się na przyjaciela Zygmunt Krasiński – za to, że jego przodek w postaci Marszałka konfederatów Krasińskiego został sportretowany mało życzliwie.

„Poema dramatyczne we trzech aktach”, napisane i opublikowane w Paryżu w 1843 roku, przysporzyły więc autorowi wielu kłopotów. Krytycy – aż po wiek XX – zarzucali mu błądzenie po „bezdrożach doktrynerstwa mistycznego”, nieprawdopodobieństwo akcji i motywów działania postaci, rozchwianie konstrukcji. Właściwie dopiero teatr współczesny umiał poradzić sobie z luźną budową dramatu, a w lawinie scen i obrazów dostrzec niezwykłe natężenie ekspresji. Co nie zmienia faktu, że „Ksiądz Marek” należy do utworów rzadko inscenizowanych.

Poemat dramatyczny zaliczany do tzw. dramatów mistycznych Juliusza Słowackiego (1809–1949), został osnuty wokół autentycznych wydarzeń historycznych. Ich bohaterem jest ksiądz Marek Jandołowicz (ok. 1713–1804) – kaznodzieja, superior klasztoru karmelitów w Barze. Podczas konfederacji barskiej zyskał opinię proroka i cudotwórcy. Już za życia otaczany był kultem, a jego legendę rozwinęli m.in. romantycy.
Artur Janusiak, Janusz Gajos, Mariusz Jakus (fot. Jan Bogacz, TVP)
Artur Janusiak, Janusz Gajos, Mariusz Jakus (fot. Jan Bogacz, TVP)

U Słowackiego postać karmelity oraz wydarzenia związane z upadkiem Baru w czerwcu 1768 roku nabierają znaczenia symbolicznego, przeradzając się w misterium męczeństwa i zmartwychwstania. Finał konfederacji barskiej jest ukazany jako przełomowy moment w dziejach narodu: upadku Polski monarchistyczno-magnackiej i narodzin nowej – republikańskiej i demokratycznej. Jest ona reprezentowana przez ideały miłości, prawdy i ofiary właśnie w osobie księdza Marka, charyzmatycznego „bożego rycerza”, przywódcy poświęcającego życie po to, żeby przez oczyszczające cierpienie i odrodzeńczą moc zmienić bieg historii.

Szczegóły:
Autor: Juliusz Słowacki
Reżyseria: Krzysztof Nazar
Zdjęcia: Tomasz Wert
Operator kamery: Andrzej Musiał
Scenografia: Allan Starski
Kostiumy: Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk
Muzyka: Zygmunt Konieczny
Dźwięk: Andrzej Cecota
Montaż: Katarzyna Rudnik-Glińska
Montaż elektroniczny: Piotr Gliński
Konsultacja: Tomasz Biernawski (ds. militarnych)
Obsada: Krzysztof Globisz (Ksiądz Marek), Daniel Olbrychski (Kosakowski), Magdalena Cielecka (Judyta), Janusz Michałowski (Rabin), Janusz Gajos (Kreczetnikow), Jan Frycz (Branecki), Artur Żmijewski (Puławski), Mariusz Bonaszewski (Starościc), Józef Fryźlewicz (Marszałek), Tomasz Zaliwski (Regimentarz), Igor Przegrodzki (Ksiądz Przełożony Karmelitów), Mirosław Baka (Adiutant - Szwed), Jarosław Gajewski (Adiutant Braneckiego), Krzysztof Stroiński (Jozafat), Jarosław Gruda (Towarzysz), Mariusz Jakus (Suwarow), Mirosław Zbrojewicz (Bojwił), Beata Gołębiewska, Marta Jonak, Beata Łuczak, Julia Przyłubska, Tomasz Bednarek, Jacek Borcuch, Michał Breitenwald, Michał Chylicki, Ireneusz Dydliński, Michał Gadomski, Andrzej Imiełowski, Artur Janusiak, Tomasz Kalczyński, Wojciech Kobiałko, Mirosław Kowalczyk, Paweł Ławrynowicz, Franciszek Orliński, Daniel Wyczesany
PREMIERA 26.01.1998

Emisja: 16.10.2018, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi