Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Książka - Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA

powrót
Książka - Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA

„Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA” oraz spotkanie z pisarzem Dimą Łewickim i tłumaczką odbędzie się na stoisku „Salon Książki Ukraińskiej” (Stoisko 143/D13 (Promenada) w ramach Warszawskich Targów Książki. Wezmą w nim udział: Elżbieta Manthey (wydawca), Dima Łewycki (dramaturg), Zuza Barc (reżyserka), Anna Korzeniowska-Bihun (tłumaczka). Prowadzenie: Tomasz Miłkowski.

„Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA” stanowi antologię ośmiu sztuk w wyborze i przekładzie Anny Korzeniowskiej-Bihun. Każdy z dramatów zamieszczonych w antologii wyróżnia się odmiennym stylem – znajdziemy w niej sztuki eksperymentujące z formą i językiem oraz te bardziej tradycyjne; groteskowe komedie ukazujące instytucjonalne wypaczenia oraz poetyckie obrazy samotności i desperacji. Wszystkie łączy jednak empatia dla człowieka, znajdującego się w sytuacji skrajnej, próbującego wypracować strategie przetrwania w burzliwej rzeczywistości. To wybór dramtów istotnych dla obecnego dyskursu o współczesnej Ukrainie; z jej niestabilną sytuacją gospodarczo-polityczną, życiem z wojną w tle, mechanizmami transformacji ustrojowej.

Wśród autorów znajdują się doceniani w kraju i za granicą dramatopisarze młodego i średniego pokolenia: Pawło Arje, Natalia Błok, M. Masza Wakuła, Ołeksandra Hromowa, Tetiana Kycenko, Dima Łewycki, Olga Maciupa oraz tragicznie zmarła Anna Jabłonska.

1. Pawło Arje – Chwała bohaterom
2. Natalia Błok – Przez skórę
3. M. Masza Wakuła – Polarnicy
4. Ołeksandra Hromowa – Dźwięki i głosy
5. Tetiana Kycenko – Białofartuszność
6. Dima Łewycki – Studnia
7. Olga Maciupa – Czas na pilates
8. Anna Jabłonska – Gdzieś i około

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ambasady Ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI. Pod patronatem: TVP Kultura, e-teatr, pismo Teatr i Odra.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi