Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Kto zdobył Paszporty Polityki 2017

powrót
Kto zdobył Paszporty Polityki 2017

9 stycznia 2018 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się Gala Paszportów Polityki, nagrody przyznawanej wyróżniającym się twórcą kultury. W tym roku odbył się 25 Jubileusz. A kto zdobył Paszport i za co? Zobaczcie sami!

Lista laureatów:
TEATR
Michał Borczuch
Za teatr oryginalny i poruszający.

LITERATURA
Marcin Wicha
Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych.

FILM
Jagoda Szelc
Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję.

KULTURA CYFROWA
Studio Bloober Team
Za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku.

MUZYKA POWAŻNA
Joanna Freszel
Za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.

MUZYKA POPULARNA
Zespół Hańba!
Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący.

SZTUKI WIZUALNE
Norman Leto
Za budowanie pomostów między sztuką a nauką.

Na koniec krótka sylwetka zwycięzcy w kategorii TEATR i jego przemowa SMSowa na rozdaniu nagród.

Michał Borczuch

Urodził się w 1979 r. w Krakowie, reżyser, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Weteran naszych nominacji, w trójce pojawiał się już trzykrotnie, w latach 2009, 2012 i 2013, wyróżniany za spektakle oryginalne i osobiste. Przygląda się w nich swojemu pokoleniu, bierze pod lupę okres dzieciństwa, zgłębia temat niedojrzałości, bada moment kształtowania się tożsamości. O jednym z jego pierwszych przedstawień, „Wielkim człowieku do małych interesów” Fredry (Stary Teatr w Krakowie, 2005 r.), Łukasz Drewniak pisał, że to „jam” na temat prowincjonalnej nudy dorastania. Jego teatr ewoluuje, ale wciąż, jak pisał przed laty w uzasadnieniu swojej nominacji dla reżysera Grzegorz Niziołek, „broni pozycji słabych bohaterów, niepokoi podskórną emocjonalnością przekazu. Efekt wieloznaczności, jaki uzyskuje w pracy z aktorami i obrazem scenicznym, nie ma sobie równych, choć w charakterze pisma wydaje się manierycznie niedbały. Nie wchodzi w łatwe sojusze z widownią, lubi ją dezorientować, gotowy jest zaryzykować odrzucenie”. Najnowsze realizacje Borczucha to m.in. rozbijające bank z nagrodami na kolejnych festiwalach „Wszystko o mojej matce” (Łaźnia Nowa w Krakowie), z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki w tym wszystkim. Krzysztof Zarzecki mówi ze sceny: „Michał Borczuch i ja pracujemy ze sobą od początku. (...) Jesteśmy przyjaciółmi, obaj urodziliśmy się w 1979 roku, obie nasze matki, Zofia i Krystyna, zmarły na raka. Obaj postanowiliśmy zrobić o nich spektakl”. „Zew Cthulhu” z Nowego Teatru w Warszawie jest oparty na motywach prozy Lovecrafta i aktorskich improwizacjach. A „Moja walka” z TR Warszawa to adaptacja sześciotomowej powieści autobiograficznej Karla Ove Knausgårda, grająca planami czasowymi i przestrzennymi, porywająca i hipnotyczna. „Za spektakle pochłaniające widza bez reszty” – pisał w uzasadnieniu swojego tegorocznego głosu na Borczucha Michał Centkowski. „Bo mu się do cholery wreszcie należy” – stanowczo przekonywał Paweł Soszyński.

... i na deser moment wręczenia nagrody :)


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi