Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Kuroń - spektakl online

powrót
Kuroń - spektakl online

4 czerwca 2020 r. odbędzie się premiera online spektaklu Kuroń. Pasja według św. Jacka” w reżyserii Pawła Łysaka - realizacja Teatru Powszechnego w Warszawie. Dostępny będzie do 9 czerwca 2020 r.

Internetowa premiera spektaklu odbędzie się 4 czerwca 2020 r., czyli w dzień 31. rocznicy pierwszych w historii Polski po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów.

Wybory w 1989 roku określane były przez niektórych jako „zgniły kompromis” Okrągłego Stołu, choć tak naprawdę ówczesne zwycięstwo Solidarności przypieczętowało koniec komunistycznego systemu koordynowanego przez PZPR. W obliczu dzisiejszych sporów o organizację wyborów prezydenckich w dobie epidemii, warto wrócić do nie tak odległej historii oraz przypomnieć przesłanie i dylematy jej głównych bohaterów.
Nagranie spektaklu pochodzącego z aktualnego repertuaru Teatru Powszechnego będzie dostępne w okresie: od 4 czerwca (od godz. 10.00) do 9 czerwca (do godz. 10.00), na kanale YouTube (link pojawi się na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Teatru). We wtorek, 9 czerwca, Teatr Powszechny wyemituje ponadto nagranie specjalnej rozmowy reżysera spektaklu, Pawła Łysaka oraz dziennikarza Edwina Bendyka z Danutą Kuroń, działaczką społeczną, działaczką opozycyjną w czasach PRL, wdową po Jacku Kuroniu. Tematami rozmowy będą nie tylko wspomnienia z czasów opozycji w PRL-u, ale także przyszłość kultury oraz działalność Uniwersytetu Powszechnego i Teatru w Teremiskach, które prowadzi Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

PEŁNY SPEKTAKL dostępny do 9 czerwca 2020


O spektaklu:
Jacek Kuroń – legendarna postać opozycji i współtwórca polskiej transformacji – zyskuje nowe życie w sztuce Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Spektakl w reżyserii Pawła Łysaka nie jest jednak hagiografią, ale próbą zmierzenia się z dziedzictwem działacza, którego wpływ na polską politykę i życie publiczne wciąż pozostaje niedoceniony.
„Pasja świętego Jacka” to powieść, która nie została napisana i której brak odczuwalny jest w czasach politycznej niestabilności i konfuzji. Fakty, mity i wspomnienia dotyczące Kuronia zostają zestawione z pytaniem o manipulację słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii. „Kuroń. Pasja według św. Jacka” pozwala nam odbyć wędrówkę po świecie rządzonym przez ideały i zadać pytanie o cenę, którą Jacek Kuroń zapłacił, walcząc o ich zachowanie.

Szczegóły:
reżyseria: Paweł Łysak
autorka sztuki: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
dramaturgia: Paweł Sztarbowski
scenografia: Robert Rumas
kostiumy, reżyseria światła: Agata Skwarczyńska
muzyka: Stefan Węgłowski
układ tańca: Izabela Żak
inspicjentka: Barbara Sadowska
obsada: Aleksandra Bożek (Blondynka), Ewa Skibińska (Ukochana Ojczyzna/Rzeczpospolita Gajka), Grzegorz Artman (Autor), Grzegorz Falkowski (Funkcjonariusz), Michał Jarmicki (Meloman), Oskar Stoczyński (Jacek Kuroń), Kazimierz Wysota (Harcmistrz)

Spektakl dostępny będzie do 9 czerwca na kanale youtube teatru.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi