Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Lalka z łóżka 21 PREMIERA Teatr Telwizji 19.03

powrót
Lalka z łóżka 21 PREMIERA Teatr Telwizji 19.03

19 marca 2019 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na premierę spektaklu, który został wyprodukowany w 1971 r. jednak emitowany będzie po raz pierwszy. To sztuka Djordje Lebovića pt. "Lalka z łóżka nr 21" w reżyserii Jana Kulczyńskiego. Występują: Halina Mikołajska, Henryk Borowski.

Djordje Lebović, autor sztuki napisanej w latach 60. XX wieku, porusza bolesny temat wykorzystywania seksualnego więźniarek obozów koncentracyjnych, wyselekcjonowanych przez hitlerowskie władze do przymusowej pracy w domach publicznych. To temat tabu, którego z wielu względów nie poruszano w powojennym dyskursie o Zagładzie.

20 lat po zakończeniu II wojny światowej w mieszkaniu lekarza pediatry dr Wilmy Jelinek, zadbanej kobiety w średnim wieku zjawia się niespodziewany gość, adwokat Emil Grabner. Mimo widocznego na twarzy upływu czasu postać mężczyzny jest znajoma – to były funkcjonariusz SS, komendant domu publicznego w obozie KL Auschwitz, zwanego przez Niemców „Domem lalek”. Między bohaterami rozpoczyna się pełna napięcia rozmowa ofiary i oprawcy o wydarzeniach z czasów, kiedy walka o przetrwanie i zachowanie godności stawiała kobiety przed tragicznymi wyborami.

Spektakl nigdy nie został wyemitowany w telewizji i stał się tzw. „pułkownikiem” ze względu na poruszony temat oraz zaangażowanie opozycyjne odgrywającej tytułową rolę Haliny Mikołajskiej.

Szczegóły:
Autor: Djordje Lebović
Przekład: Edward Płaczek
Reżyseria: Jan Kulczyński
Scenografia: Wojciech Sieciński
Realizacja tv: Joanna Wiśniewska
Obsada: Halina Mikołajska (Wilma Jelinek), Henryk Borowski (Emil Grabner), Stanisław Zaczyk (Mąż) oraz Włodzimierz Press
rok prod. 1971

PREMIERA: 19.03.2019, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi