Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Laureaci IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

powrót
Laureaci IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

7 grudnia o 19.00 poznamy zwycięzców IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, na który w tym roku przysłano ponad 1400 prac. Uroczysty finał Konkursu, połączony z wernisażem wystawy finalistów oraz spotkaniem z fotografem Wojciechem Plewińskim, odbędzie się – jak co roku – w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

W gronie finalistów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej znalazło się 17 fotografów. Jury, spośród 1400 zdjęć, wybrało 10 teatralnych zdjęć sezonu oraz 11 zestawów dokumentacyjnych. Autorów najlepszych prac poznamy podczas uroczystego rozstrzygnięcia Konkursu i wernisażu wystawy finalistów oraz laureatów. Poprzedzi je spotkanie z Wojciechem Plewińskim i promocja albumu "Plewiński. Na scenie", wydanego przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz Instytut Teatralny. O książce porozmawiają: jej bohater, fotograf Wojciech Plewiński i redaktor Wojciech Nowicki, a spotkanie poprowadzi Joanna Biernacka-Płoska – koordynatorka IV edycji KFT.

Czwarta edycja Konkursu Fotografii Teatralnej każe zadać pytanie, gdzie dzieje się teatr? Oczywista wydawałaby się odpowiedź: na scenie. Ale liczne fotografie zgłoszone do Konkursu i wybrane do finałowej puli oczywistość tę podważają. Niektóre z nich wręcz zdają się sugerować, że dzisiejszy polski teatr równie intensywnie dzieje się i ujawnia swoją prawdę w oczekiwaniu za kulisami, w twarzy aktorki palącej papierosa w garderobie, a nawet między spoglądającymi na siebie widzami – podsumowuje tegoroczny Konkurs jego juror, prof. Dariusz Kosiński.

I rzeczywiście, backstage pokazują finałowe „teatralne zdjęcia sezonu” wykonane przez Malwinę Adaszek, Patrycję Budzyk, Grzegorza Habryna, Sylwię Jabłońską, Piotra Jarugę, Martina Raphaëla Martiqa, Tobiasza Papuczysa, Klaudynę Schubert, Grzegorza Sosińskiego i Macieja Zakrzewskiego. Więcej teatru wywodzonego ze sceny znajdziemy w zestawach dokumentacyjnych – wykonanych między innymi przez Karola Budrewicza, Paulinę Annę Galanciak, Michał Hellera (2 zestawy), Natalię Kabanow, Paulinę Kubas, Martina Raphaëla Martiqa, Tobiasza Papuczysa (3 zestawy) i Dawida Ścigalskiego.
Finałowy wieczór będzie nie tylko okazją, by usłyszeć, co kierowało jurorami w ich wyborach, ale przede wszystkim poznać zdobywców I, II i III miejsca. Laureaci otrzymają nagrody w wysokości – kolejno: 10 tys., 6 tys. i 4 tys. zł. Wszystkie finałowe fotografie zaprezentowane zostaną na pokonkursowej wystawie.

Jury tegorocznej edycji współtworzyli: Dariusz Kosiński (profesor performatyki, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego ds. programowych), Magdalena Maciejewska (scenografka teatralna i filmowa), Chris Niedenthal (jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich), Agnieszka Olszewska (animatorka kultury, kuratorka i producentka wystaw) i Agnieszka Wanicka (historyk teatru). Do tegorocznego Konkursu można było zgłaszać prace wykonane między 1 września 2017 a 31 sierpnia 2018. Wzięło w nim udział łącznie 100 fotografów w wieku od 18 do 70 lat, prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Pokazuje to coraz większe upowszechnianie niszowej dziedziny, jaką jeszcze kilka lat temu była fotografia teatralna.


Konkurs Fotografii Teatralnej, który spotyka ze sobą najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne, organizowany jest od 2015 roku. Ma on charakter otwarty. Każdy uczestnik może zgłosić prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”, którego premiera odbyła się w danym sezonie (kategoria B). 7 grudnia rozpocznie się V edycja KFT (zgłoszenia do 30 września 2019).

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi